| Bixuuuuuu a întrebat:

Dau FUNDA cine ma ajuta si pe mine cu o informatie. In urma unui avort, doamna doctor ginecolog mi-a dat Desorelle (anticonceptionale). Pentru ce sunt mai exact si credeti ca ma voi ingrasa? am de luat doar pentru 21 de zile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Oare pentru ce crezi că ţi-au fost prescrise AC? =))
Evident că, pentru a PREVENI o altă sarcină!

Şi, DA, una din reacţiile adverse poate fi "luarea în greutate" ( adică îngrăşarea ) - depinde cum "reacţionează" organismul tău.

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.05.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Atenţie : AC nu se iau doar o lună!

Un "tratament" odată început, cu astfel de tablete orale, TREBUIE continuat cel puţin 6 luni!
În general, tratamentul se ia 9 luni, după care se face o PAUZĂ de 3 luni, apoi se iau IAR timp de 9 luni, apoi PAUZĂ de 3 luni, etc.

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......ca-se-pot/

| JeanQuiRit a răspuns:

Pastilele anticonceptionale nu ingrasa decat in momentul in care ai un dezechilibru hormonal! Anticonceptionalele contin hormoni specifici femini: estrogen si progesteron. In cazul in care organismul tau secreta mai mult estrogen sau progesteron, pastila ar putea crea un dezechilibru in organismul tau.
In general pentru a evita desechilibrele hormonale atunci cand iei anticonceptionale trebuie sa urmezi sfatul medicului, deoarece fiecare anticonceptionale au estrogen si progesteron in concentratii diferite, si nu toate sunt bune pentru tine.

| Bixuuuuuu explică (pentru JeanQuiRit):

Aa..deci daca la mine este produs un dezechilibru hormonal, nu o sa ma ingras, teoretic!