| Bone_Andrei_1984 a întrebat:

Dau funda!
De vreo saptamana am o culoare portocalie la urina insa doar cand nu beau lichide pentru mai multe ore (5/6/7 cand sunt la scoala si nu apuc sa beau nimic sau 8/9 ore cand dorm)
Cand beau apa constant in timpul liber, culoare este normala galben deschis sau chiar transparent.
Intrebarea este : este de la deshidratare sau poate fi altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de la deshidratare. Ți-ai răspuns singur. Găseai și pe Google să știi.

Și mai sunt și primii 2 proști cu bolile lor grave.

| Teo29 a răspuns:

Fa-ti un sumar de urina si o urocultura. La Directia de sanatate publica din orasul tau, se lucreaza serios la ei. Cauta pe net instructiuni inainte de urocultura. Si, mereu sa bei apa, in pauze

| MVRIVN a răspuns:

Poate fii o boala grava, du-te la medic de-ndata!

| iPunkt a răspuns:

Nu, nu este o boala grava decat daca e constanta treaba si daca ai dureri de vezica sau sub testicule. Nu stiu ceea ce mananci. Incearca intr-o zi sa nu consumi sucuri (Coca/Pepsi), sa nu consumi mancare condimentata gen Shaorma sau condimente pentru cartofi prajiti/vegeta. Mentine hidratarea, nu poti sta 8 ore fara sa bei nimic. In ziua respectiva consuma salata si carne prajita fara ulei sau deloc. Daca continua situatia vorbeste cu parintii sau mergi la medic singur, nu stiu ce varsta ai. Daca nu prezinti dureri sau diaree in acelasi moment cu urina portocalie nu e nici o problema grava vazand ca ai zile cand totul e ok transparent. Stai linistit/a.

| Bone_Andrei_1984 explică (pentru iPunkt):

Am 16 ani si nu mai beau sucuri de vreo luna. Nu am nici durerei si nici diaree.Este pur si simplu o urinare normala doar ca e portocalie cand nu beau apa pentru mai multe ore

| Bone_Andrei_1984 explică (pentru iPunkt):

Treaba e ca am racit acum o saptamana fix cand a inceput chestia cu urinarea si acum o zi/2 mi s-a dus, dar pana ieri am luat tagrenim si coldrex, azi nu am mai luat.Si mi-a spus cineva ca ar pute fi si de la ele. Dar azi nu am mai luat si tot s-a intamplat cand nu am baut apa.