| georgepopescu a întrebat:

Acum o saptamana mi-a fost rau, am vomitat de 2 ori si am avut scaun moale. Am luat toate medicamentele necesare (furazolidon, imodium, nospa) si restul. Acum, la o saptamana dupa nu am mai vomitat deloc sau alte probleme, doar ca am observat ca am urina putin inchisa la culoare. Am inceput sa beau foarte multe lichide si apoi urina este incolora, insa dimineata tot este putin inchisa la culoare. As putea avea vreo problema la rinichi sau chiar ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie doar din cauza faptului ca pe parcursul noptii nu bei suficienta apa. Din cauza asta urina de dimineata este intotdeauna un pic mai inchisa decat cea din timpul zilei.
Medicamentele nu ar trebui sa fie cauza, pentru ca de o saptamana nu le mai ai in organism.
Insa, daca vrei sa sa fii sigur, mergi sa iti faci un set de analize.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Urina te ustura? miroase? arde? ar fi indicat sa faci o analiza la urina, posibil sa ai o infectie urinara.
Asa vei putea elimina orice suspiciune.
Te hidratezi corect?
O zi buna happy

| georgepopescu explică (pentru caramela):

Nu ma ustura. Cred ca ma hidratez corect

| caramela a răspuns (pentru georgepopescu):

No spa si furalizadonul contribuie la culoarea urinei.
Totusi o analiza la urina nu strica.
O zi buna happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la doctor. Tratamentul dupa ureche si dupa sfaturile "prietenilor" este periculos.

| darrio2007 a răspuns:

De la medicamente se coloreaza urina.Cam multe medicamente ai luat.

| georgepopescu explică (pentru darrio2007):

Au trecut cam 3-4 zile de cand nu am mai luat medicamente si urina tot e putin inchisa. De hidratat cred ca ma hidratez bine

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt cazuri in care urina se coloreaza de la medicamente sau de la unele alimente!
Daca te ustura cand faci pipi s-ar putea sa te fi contactat o infectie urinara.
Doar un medic poate evalua problema si da un diagosnic precis!