| whatisthis19 a întrebat:

De ce băieții slăbesc mai repede decat fetele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Au mai multe grasimi =grasimile au nevoie de mai putina energie, baieti au mai multa masa musculatara = necesita mai multe calori decat grasimile, deci un baiat la acelasi kg, inaltime vs o fata la acelasi kg, inaltime sunt diferente de rata metabolica, cand un baiat face sport arde mai multe calori decat o fata, desi fetele se ingrasa mai usor si slabesc mai greu

| Frank51 a răspuns:

Slabesc mai usor nu mai repede. Mama natura...

Barbatii au un procent mult mai mare de muschi, au un metabolism mai rapid, sunt facuti pentru forta si rezistenta.
Femeile au un metabolism mai incet, depoziteaza foarte usor grasimea pe tot corpul, si din cauza nivelului de hormoni mult mai ridicat.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu slabesc mai repede.

Singurul caz in care ai putea zice ca slabesc mai repede e daca le dai exact aceleasi alimente cu acelelasi cantitai. Din cauza ca au mai mult masa musculara decat fetele ard mai multe calorii in repaus dar cazul asta nu prea are sens pentru ca nu au acelasi necesar caloric..compari mere cu pere.

| JicaContra a răspuns:

Baietii au mai multa forta... vorbesc in medie, NU in particular
daca tragi de fiare si ai mai multa forta arzi mai multe calorii

asta si... femeile in general au mai multe pofte (chestie care explodeaza cand sunt insarcinate) asa ca mai greu se abtin de la diverse chestii cum ar fi dulciuri, in special ciocolata, etc.