| afrodita3333 a întrebat:

De 2 zile imi curge sange pe nara dreapta de fiecare data cand suflu nasu(sunt si putin racita)Ce pot face sa nu mai curga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Incearca sa iti sufli nasul corect: deschide gura, acopera o nara, sufla usor cealalta nara, apoi inverseaza. Foloseste apa de mare pentru decongestionarea nazala. Daca sangerarea nazala persista mergi la un medic ORL. Mai multe informatii despre sangerarea nazala si cauzele ei poti citi aici: http://www.i-medic.ro/boli/hemoragia-nazala-sau-epistaxisul

| alexandraalis a răspuns:

Mai intai trebuie sa-ti cumperi picaturi de pus in nas, daca ai nasul infundat.
Cand iti curge sange din nas introdu in nara respectiva un tampon de vata imbibat in apa oxigenata pentru oprirea sangerarii, comprima nara 5-10 minute, dupa oprirea sangerarii nazale, scoate tamponul din nara.
Pentru raceala ai luat ceva?
Poti lua paracetamol 1 tableta de 2 ori pe zi, daca esti alergica la paracetamol i-a altceva de la farmacie.
Daca te doare in gat i-a faringosept sau decasept. SANATATE.
FUNDA

Răspuns utilizator avertizat
| ionutz03 a răspuns:

Daca pui picaturi pentru desfundarea nasului asta e principala cauza, iar daca nu incearca sa nu mai sufli nasula asa tare big grin