| angelo200 a întrebat:

De 2 zile mi-a iesit dupa ureche o "galma" chiar pe craniu, am fost la doctor si mi-a zis ca am rujeola dar nu mi-a aparut pete rosii pe mine
ce ar putea fi?
p. s am o stare generala buna dar am putina febra seara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bra1n1ac a răspuns:

La fel am patit si eu, mie mi-a zis ca am rubeola si dupa cateva zile am observat ca incepe sa imi iasa si pete...Cred ca acele galme apar in perioada de incubatie a virusului(~4 zile inainte de aparitia petelor).

1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Aceasta "galma" este un ganglion marit si semnul unei viroze (sunt multe viroze care duc la marirea ganglionilor din aceasta zona: rujeola, rubeola, mononucleoza, s.a.). Probabil ca medicul care te-a examinat a mai gasit si alte modificari cand te-a consultat. De exemplu, daca ti-a zis ca ai rujeola inseamna ca a gasit si o eruptie pe mucoasa gingivala. http://www.i-medic.ro/boli/rujeolapojar-sau-cori