| anonim_4396 a întrebat:

Mi a aparut o galma pe umar de doua zile si e cam cat o corcodusa,cand ating acolo ma doare si imi este foarte frica, zilele acestea o sa ma duc la doctor, dar voi ce credeti ca ar putea fi? Si acum am o stare asa de moleseata. unii prieteni spun ca poate fi de mancare sau ca m-a ciupit ceva :'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi o intepatura sau un furuncul.
Daca e intepatura, atunci in 2-3 zile se va retrage.
Daca e un furuncul, atunci se va sparge (poate fi ajutat cu crema "Ihtiol"), dupa care trebuie spalat si dezinfectat foarte bine, pus pe el un pansament cu dezinfectant si antibiotic.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai bine du-te la doctor si nu te mai astepta sa gasesti aici pareri. NUMAI doctorul iti va pune un diagnostic corect.

| Ara997 a răspuns:

Un lipom, un cosh profund, o piscatura de gandac etc, aplica local gheata. o sa mai cedeze si du-te la dermatolog sau macar la medicul de fam

| DonGiani a răspuns:

Ar putea fi o ciupitura.

| Deserth a răspuns:

Poate sa fie un chist sau tea muscat cineva, vreun paianjen ceva, mai asteapta cateva zile sa vezi cum se prezinta umflatura si daca e tot mai rau mergi la doctor

| fumulet a răspuns:

Posibil sa fi luat furunc.