| angelo200 a întrebat:

De cateva zile s-a format in spatele urechii pe craniu o "galma" am fost la medic si mi s-a zis ca am rujeola dar nu mi-a aparut eruptii pe piele
daca a mai intalnit cineva asa ceva va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ezyo a răspuns:

Da,stai linistit, e rubeola, o sa ai febra timp de 24 de ore,greata,"galma"(ganglionii) raman umflati si o saptamana sau mai mult, ti se inrosesc si iti va durea ochii, o sa ai o eruptie puternica de vase de sange in primele 3 zile,intai pe fata apoi pe gat, brate, abdomen si picioare.Mentionez ca asta dureaza cam 5-7 zile,doar dupa asta poti face dus.
Nu exista un tratament pentru rubeola,eventual paracetamol pentru febra, odihna in pat,consuma multe lichide, vit C, fructe(kiwi contine vit C)
Insanatosire grabnica! happy

1 răspuns:
| angelo200 explică:

Am uitat sa spun ca nu am o stare generala proasta dar fac putina febra seara