| angelo200 a întrebat:

De 5 zile mi-a aparut dupa urechea dreapta chiar pe craniu o "galma" am fost la doctor si mi-a zis ca am rujeola si daca nu imi apar eruptii in 4 zile sa ma duc iar la control. Am fost si de aceasta data mi-a zis ca am avut o renopatie sau pojar dar mi-a aparut erupti locale si au disparut repede
am cautat pe net ce este renopatie si nu gasesc nimic ( incercati sa cautati si sa vedeti ca nu gasiti nimic o sa va dea retinopatie in nici un caz renopatie)
eu nu am inteles ce am
daca v-ati mai confruntat cu asa ceva va rog sa imi spuneti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Stai linistita nu este nimic grav; ai inteles gresit cred ca medicul a zis adenopatie.Acum sa-ti explic, limfadenopatia-cresterea in volum a ganglionilor limfatici-este generalizata, afectand ganglioni de la nivelul gatului si de la baza craniului.Aceasta adenopatie poate sa apara inainte de eruptie sau deodata cu ea.Parerea mea ca acum esti in convalescenta si trebuie sa mai stai izolata cateva zile.

3 răspunsuri:
| Adautza a răspuns:

Vezi ca nu e rujeola ce ai tu e rubeola. si ce ti sau umflat tie sunt ganglioni banuiesc oricum or sa iti treaca intr-o saptamana toate

| Alișa00000000000 a răspuns:

Si eu am rubeola si galme la fel cum ai si tu.nu te speria e pojarlaughing).eu am inceput sa plang ca la atingere ma si dor

| zw33ty a răspuns:

Si eu am avut o asemea galma tot dupa urechea dreapta si am fost la doctor si mi s-a spus ca este doar o infectie de la o raceala netratata si mi-a dat sa iau niste antibiotice si galma s-a tras in maxim o saptamana happy