| alxgh46_2390 a întrebat:

De 2 zile tatal meu este grav bolnav a paralizat, mina stinga si piciorul sting nu poate sa le mai miste, a venit salvarea iar acum este la perfuzii. De vorbit vorbeste. Cine poate sa-mi spuna daca poate sa-si mai revina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tatal tau a facut un accident vascular. Probabil ca nu-si va mai reveni niciodata complet. Dar s-ar putea ca in timp, cu tratament, recuperare si gimnastica sa se poata deplasa singur si sa-si foloseasca partial mana. Dar va dura luni, poate ani. Depinde si de varsta lui, de intinderea accidentului vascular si de celelalte boli pe care le are.

| Vizitiul a răspuns:

Verdictul il dau doar mediciihappy.

| lia.d a răspuns:

Buna! Revenirea lui, partiala sau in totalitate depinde foarte mult de ceea ce i s-a intamplat, respectiv diagnosticul care i s-a pus. Ce investigatii i s-au facut? RMN? CT?, ce diagnostic are? cand s-a intamplat? de cat timp? Ce au zis medicii ca are? puseu de tensiune? accident vascular cerebral? Ce varsta are? Deci, ar fi multe de discutat.Ar fi bine sa vorbesti cu un medic neurolog, el poate sa-ti spuna mult mai multe si ar fi bine sa isi faca taticul tau investigatiile potrivite, un computer tomograf ar fi ideal! Multa sanatate!

| scarly86 a răspuns:

Depinde de bolile ce le mai are, depinde de cauza pentru care a paralizat.prin paralizie, doar nervul este cel afectat, bratul si mana sunt irigate corespunzator si nu duc la amputare. tatal tau probabil a facut un accident vascular ischemic datorita placilor grase pe care le are pe vasele de sange si care nu i permit o buna oxigenare a creierului.se poate vindeca.totul tine de cat de grav a fost acest AVC si de cat de bine se vor ocupa medicii de el.

| laura64 a răspuns:

Este un lucru bun ca poate vorbi. Medicii vor da verictul. Am avut multi vecini paralizati iar unii si-au revenit total. Dar in general dureaza mult, in functie de diagnostic, pana la un an sau chiar doi. Ii doresc insanatosire grabnica! Multa bafta!