| belle2009 a întrebat:

Bună dimineața, TPU!
Am vorbit astăzi de dimineață cu o prietenă care mi-a spus că de vreo 3-4 zile are impresia că nu îşi mai găseşte cuvintele când vorbeşte.
Ce poate face să-şi revină?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Softe a răspuns:

Probabil se grabeste atunci cand poarta o conversatie iar din dorinta de a transmite cat mai repede mesajul uita cu ce cuvinte sa lege o propozitie, un sfat ar fi sa incerce sa fie mai calma si sa nu se grabeasca atunci cand vorbeste, iar de ce nu o carte buna ajuta la inbogatirea vocabularului si ii va fi mult mai usor intr-o conversatie cu cineva sa-si exprime gandurile.

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ori e emotionata, ori o framanta ceva foarte tare si se gandeste mereu acolo, ori saracuta nu stie foarte multe multe cuvinte, ar trebui sa se puna pe citit.

| aCek1ng a răspuns:

Exercitii de dictie.