| Anonim713 a întrebat:

De 20 de zile am o mica scurgere vaginala, avand f putin sange, destul cat sa nu fie nevoie sa schimb un tampon dinacela slim toata ziua. Am 16 ani si 4 luni iar menstruatia mi-a venit prima data la 14 ani fără câteva zile. Nu am mai avut problema asta in trecut, menstruatia îmi vine de obicei cam la 3 saptamani si dureaza 6-7 zile. Luna aceasta nu am avut menstruatie propriu ziua, decat acest putin sânge in fiecare zi, care pare ca ar fi asemanator cu cel din ziua de dinainte de venirea menstruatiei. Uneori de dimineata nu era deloc si credeam ca s-a terminat, dar seara aparea iar. Nu ametesc, nu am niciun fel de durere si nu ma simt obosita, ma simt normal. Ma gandesc ca ar fi o dereglare hormonala sau poate lipsa de vitamine tinand cont de vârsta mea. Am fost cu mama la un ecograf acum jumătate de an cred din cauza ca aveam menstruatia o data la 3 săptămâni in loc de 4, dat medicul a spus ca nu e este nimic neingregula cu ovarele mele si sa stau liniștită. Asa cum am mai spus, nu ma simt epuizata, ci doar ma streseaza acest putin sânge de pe servetel in fiecare zi.
Nu as vrea sa cheltui multi bani si nici sa stau prin spital. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inaltime si greutate ai?

| Anonim713 explică (pentru Violleta2022):

1,65 si 43 kg

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim713):

Ma asteptam la una din extreme, de aceea am intrebat de inaltime si greutate.
Fiind extrem de slaba (sau extrem de grasa), apar si dereglari hormonale majore, de aceea ai ciclul atat de dereglat.
Incearca sa mananci mai sanatos si mai mult, sa ajungi macar la 55kg cat este normal pentru varsta si inaltimea ta si vei vedea ca ciclul se va regla de la sine.

| Anonim713 explică (pentru Violleta2022):

Da, stiu ca trebuie sa ma mai ingras. Mulțumesc pentru sfaturi!