| Joannaaa28 a întrebat:

Bună ziua. Mă confrunt cu o problemă care îmi dă stres de aproape 2 săptămâni zilnic...Acum o săptămână am avut o scurgere urâtă, cu cheaguri de sânge (nu am mai pățit până în momentul de față ).M-am decis să aștept câteva zile,fiind aproape week-end(joi), să văd dacă se oprește.Luni treaba a continuat si m-am dus la ginecologie.Mi-a spus că sunt bine, mi-a făcut un ecografie și îmi explica ca din cauza la prea mulți hormoni mi-a apărut acea scurgere care e și înainte de menstruație.M-am mai liniștit...mă dureau ovarele,le simțeam umflate,sânii erau și ei sensibili chiar și când mă spălam, și "umflați ".Mi-a prescris anticoncepționalele Belusha exact din ziua aceea.Nu mi-a venit menstruația încă, e întârziată de 2 zile iar scurgerile încă le am ( fără cheaguri ) dar suna fel de sensibila,cu nervii la pământ, obosita și îmi este mereu foame de când folosesc pastilele mananc și de 5 ori pe zi, aproape triplu. Am sa continui sa folosesc pastilele luna aceasta însă nu am înțeles ce sunt acele pastile de alta culoare ( verzi mai exact) in zilele de menstruație sau înainte de menstruație? Mi s-a spus de la o alta doctorita ca din cauza la prea mulți hormoni (ea nu a auzit așa ceva pana acum ) nu ar avea cum sa îmi curgă cheagurile ...sunt puțin în dubii si speriata.Cum e cu hormonii?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exact and ti-a spus ginecologul care ti le-a prescris.
Nu stiu cum arata acest preparat in special, dar contraceptivele se iau asa: se ia prima pastila din folie exact in ziua in care iti indica ginecologul si apoi se iau toate in ordine, pana la ultima. Daca ai avut indicata doar o folie, in ultima saptamana de administrare vei merge din noua ginecolog (niciodata contarceptivele nu se iau o singura luna). daca ti s-a recomandat sa continui, a doua folie se incepe in a 29 a zi (fata de prima folie) urmand ca in cursul primei saptamani sa mergi l ginecolog pentru prima consultatie de rutina

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu hormonii e asa cum ai invatat la liceu la biologie. Adica ei se gasesc intr-un echilibru si, daca echilibrul se strica (intre estrogen si progesteron), apar genul asta de sangerari. Practic aceasta sangerare anormala a fost la tine o menstruatie cu debut precoce, fiindca ai avut prea putin progesteron care sa sustina ingrosarea si vascularizatia endometrului. Este normal sa incepi contraceptivele cat mai devreme dupa debutul sangerarii. e posibil sa nu apara o menstruatie in adevaratul sens al cuvantului in aceasta luna. Pastilele au culori diferite ca sa ajute femeile care stiu mai prost sa citesca sa nu le incurce, sa le ia in ordinea corecta.
Ai grija cu mancarea, contraceptivele cresc pofta de mancare. Ele nu ingrasa in sine, atata timp cat tu nu accepti sa cresti cantitatea de mancare. Deci ai grija sa mananci exact cat mancai inainte, sa nu te lasi pacalita de cresterea poftei de mancare. Sensibilitatea psihica poate fi controlata prin vointa (se va ameliora mult pe a doua folie de pastile, dar va ramane un pic crescuta cat timp iei pastilele, trebuie doar sa te abtii)

| Joannaaa28 explică (pentru Brigaela):

Pana la urma cele verzi când trebuie sa le încep?

| Brigaela a răspuns (pentru Joannaaa28):

Exact and ti-a spus ginecologul care ti le-a prescris.
Nu stiu cum arata acest preparat in special, dar contraceptivele se iau asa: se ia prima pastila din folie exact in ziua in care iti indica ginecologul si apoi se iau toate in ordine, pana la ultima. Daca ai avut indicata doar o folie, in ultima saptamana de administrare vei merge din noua ginecolog (niciodata contarceptivele nu se iau o singura luna). daca ti s-a recomandat sa continui, a doua folie se incepe in a 29 a zi (fata de prima folie) urmand ca in cursul primei saptamani sa mergi l ginecolog pentru prima consultatie de rutina