| anonim_4396 a întrebat:

De 3-4 zile cu toate ca mananc bine inca imi este foame, iar azi dupa masa de seara (paste) am avut stare de greata si voma. Mentionez ca in ultimul timp am fost foarte stresat (si inca sunt putin) crezand ca sufar de cancer esofagian (20 de ani, nu fumez si nici nu beau), dar doctorul de familie mi-a spus ca nu am asa ceva si mi-a dat sa iau Maalox (cu toate ca parca am impresia ca inghit mai greu - probabil din cauza fricii). As aprecia niste sfaturi sau idei. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Ia un bilet de trimitere la Gastroenterologie, pentru un consult si investigatii. Acolo poti face endoscopie digestiva superioara, care va arata exact in ce stare se afla esofagul, stomacul si duodenul tau. E necesar sa faci si analiza pentru Helicobacter pylori, un microb care poate cauza probleme la nivelul stomacului si duodenului.

Cel mai probabil e vorba de o hipersecretie acida gastrica cu reflux gastroesofagian, insotita sau nu de infectie cu acel microb.

Maalox te ajuta pe moment, neutralizand acidul deja format in stomac. Dar dupa ce termini toate investigatiile de la Gastroenterologie, e probabil ca ti se vor mai recomanda si alte medicamente, pentru eradicarea infectiei si scaderea productiei de acid la nivelul stomacului.
Nu mai fii atat de speriat, exista tratament si o sa te faci bine!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa stii ca atunci cand frica pune stapanire pe tine, iti inchipui ca ai de toate si suferi din orice...asa e si cazul m eu, sunt bolnava de 13 ani si cum aud ceva la televizor, cum ma doare ceva, caut raspunsuri pe net si imi fac tot felul de idei si pareri, dar tot sfatul medicului si analizele necesare sunt cele mai sfinte..incearca sa faci o vizita medicului de familie, cere un control amanuntit sa iti faca si daca nu e de competenta dr, cere trimitere catre dr de specialitate, doar asa vei alunga orice suspiciune..greata si voma poate fi provocata de o criza de fiere.
O zi frumoasa sa ai si multa sanatatehappy

| onasis1961 a răspuns:

Fă analize complecte şi o endoscopie să te lămureşti sigur ce ai.Noi dăm răspunsuri fiecare cum se pricepe şi prin ce a trecut.Multă sănătate!

| kx123 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vizitezi un medic, asa vei scapa si de griji. Vei face analizele si te vei lamurii daca esti sanatos in totalitate sau nu.

| zone3 a răspuns:

INtreaba la farmacie sau consulta si alt medic