| Barbiiiiie a întrebat:

Am o problemă. Cand ma trezesc dimineata sau cand ma trezesc in general. am o stare de greata de vomă. De ce? Trebuie sa mentionez ca inca nu mi-am inceput viata sexuala si nu cred ca as fi insarcinata. :l Ma pueteti ajuta cu niste sfaturi?
Desigur funda. Multumesc

Răspuns Câştigător
| tzintar a răspuns:

Pertinent raspuns!

Pe scurt, conteaza:
1) La mancare: calitatea ei (preferabile cele naturale, neprelucrate industrial), cantitatea, componenta, orele de masa. Mare atentie la grasimi animale, sare in exces, alimente excitante, iritante.
2) Odihna si stresul. Viata echilibrata, ordonata, fara excese de orice fel.
3) Miscarea si relaxarea in natura. Ceva sport moderat.
4) Probabil ca organismul a acumulat toxine care simte nevoia sa le elimine. Asa ca poate sunt necesare niste cure de detoxifiere.

3 răspunsuri:
| Anonimfarmerama a răspuns:

Nu cred ca suntem in masura sa iti dam noi sfaturi. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic!happy Nu cred ca este ceva grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca depinde si ce anume mananci, mancaruri grase, o vezica biliara greu incercata. Incearca sa mananci mai multe vegetale, cat despre tratament:
Poti incerca: ceai de menta, melisa, anason, fenicul, sunt anumite preparate in farmacii amestec de ghimir si salvie eficiente in tratamentul varsaturilor
Daca ai o gastrita sau ai senzatie de arsura in capul pieptului, greata poate fi un semn al hiperaciditatii gastrice, in cazul asta incearca niste antiacide- dicarbocalm
stari de greata din cauza unor mese bogate- niste enzime digetive: Mezym forte, Triferment
daca tot nu poti sa descoperi cauza poti sa incerci -metoclopramid- atentie nu asocia cu alcoolul, produce somnolenta, prometazina- aceleasi atentionari ca la metoclopramid, meclozina.
Sper sa descoperi cauza starii tale

| tzintar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pertinent raspuns!

Pe scurt, conteaza:
1) La mancare: calitatea ei (preferabile cele naturale, neprelucrate industrial), cantitatea, componenta, orele de masa. Mare atentie la grasimi animale, sare in exces, alimente excitante, iritante.
2) Odihna si stresul. Viata echilibrata, ordonata, fara excese de orice fel.
3) Miscarea si relaxarea in natura. Ceva sport moderat.
4) Probabil ca organismul a acumulat toxine care simte nevoia sa le elimine. Asa ca poate sunt necesare niste cure de detoxifiere.

| sexoasa04 a răspuns:

Insarcinata sigur nu poti fi, asa ca nu iti face griji. Ametelile le poti avea din cauza lipsei de calciu sau vitamine, ai putea consulta un medic sau ai putea face niste analize de sange. Succes!