| iris_1110 a întrebat:

De 3 zile am scurgeri de sange cu picaturi, dupa ce ies la baie - treaba mare...la o analiza mai atenta nu am vazut nimic schimbat iar hemoroizi externi nu am. In ultima luna mananc doar o data pe zi dar beau si cate 8 cani de ceai verde. Mentionez ca nu ma doare nimic. Cam ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Salut, şi eu am avut scaun cu sânge la începutul lunii Decembrie, contează foarte mult culoarea sângelui, eu din fericire am avut sânge de culoare deschisă, ceea ce inseamnă ca sangele nu a trecut prin sistemul digestiv, nu am avut hemoragie digestivă sau mai rău cancer de colon, sângele de culoare deschisă apare ori la fisură anală ori din cauza hemoroizilor, eu am avut probleme cu fisura anală din cauza constipaţiei.
Hemoroizii pot apărea şi din cauza şezutului îndelungat pe scaun.
Dacă apare sânge de culoare închisă, atunci este grav, poţi avea o hemoragie digestivă sau mai rău cancer de colon şi în această situaţie trebuie să te duci URGENT la medic.
Daca ai sânge de culoare deschisă şi este vorba de fisură anală, dar nu iţi trece după 7-8 zile atunci du-te la medic(dacă la urmatoarele scaune elimini din ce in ce mai puţin sânge, atunci după 7-8 zile ar trebui sa iţi treacă această problemă).
Dar oricum, du-te la medic, pentru că este mai bine să previ decât să tratezi.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai hemoroizi interni. Ceaiul verde in cantitate atat de mare este foarte iritant pentru colon si anus. Trebuie sa te vada un chirurgi, sa excluda o tumora sangeranda (posibil sa apara dupa asemenea exces de ceai verde).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ulcer cu sangerare.sau o problema la colon.sau o fisura anala.dar de ce mananci o data pe zi? nu ai ce? sau tii vreo cura de slabire? am o cunostinta care a tinut asa si a facut paingani la fund.da...a murit saracul.tocmai cand se invatase cu foamea.iris mergi la doctor.de urgenta. poate fi o problema grava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi inceputul sfarsitului! Fa o vizita (cu consultatia aferenta) la nenea doctoru'! Ce daca iti umbla sub coada? Preferi sa traiesti cu teama, sau preferi sa dezlegi rebus (zambind) pe toaleta, fara sa te gandesti mereu ca poate-i ultima data cand folosesti WC-ul?