| onuscaoanaeo a întrebat:

De 4 zile am gaze la burta diaree si greata ce as putea lua sa-mi treaca va roog ceva ce nu pot sa manac este sau. un ceai?big grinsad va rooogg m-am saturatv de atate durerei si greata si diareecrying(((((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ar fi cazul sa mergi la medic, ai o gastroenterocolita care nu se trateaza dupa ureche. Nu ai medic de familie? Daca se agraveaza vei sta internata la un spital de boli infectioase si nu cred ca iti doresti asa ceva.

| Ancestralsoul a răspuns:

Recomandarea mea e sa te consulte un medic.Mai întâi, trebuie stabilită cauza diareei. Poate fi toxiinfecţie alimentară, stresul de dinaintea unui examen sau intestinul iritabil. Hidratarea este absolut necesară în cele câteva zile cât durează diareea. Pe lângă apă şi ceaiuri, mai poţi consuma foarte multe supe. Este bine să le alegi pe acelea pe bază de legume, pentru a nu irita şi mai mult mucoasa intestinală. Poti eventual sa mergi la farmacie sa spui situatia in sine.Nu sunt specialist, deci nu iti recomand pastile, caci iti vor face poate mai rau.Succes.

| LOVEsick a răspuns:

Furazolidon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smecta. Ceai de menta.Paine prajita cu branza. Orez fiert.
Da si varsta, altfel e bai.Mama n-ai sa aiba grija de tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa.chiar un paharel de afinata, mege, ca aduse deea vorba.
Dar depinde de varsta duduitei...

| alee_băă a răspuns:

S`ar putea sa ai infectie asa am avut si eu si am luat smecta si furazilodon(smecta nu prea a bun la gust dar functioneazahappy sau ar trebui sa te duci la un doctor poate ca o sa te deshidratezi sau poate o sa ai probleme cu burta deoarece nu mananci! ma bucur ca te-am ajutat

| WhO iS tHaT a răspuns:

Pentru diaree bea ceai de menta, mananca banane, covrigi, telemea.Pentru durere no-spa, ranitidina.

| deea29 a răspuns:

Eu am trecut mereu peste aceste probleme cu un compot de afinewinking