| Anonim6434 a întrebat:

Hei.Am si eu o intrebare, de cam 3 zile am diaree, ma doare burta si nu imi e pofta de mancare.Vineri am mancat "in scarba" si la fel si duminica pentru ca nu imi placea mancarea si am fost obligata sa manc.Azi am luat ceva pastila pentru diaree si tot la fel e, am citit ca si orezul este bun pentru asa ceva si nici aia nu ajuta.Ce as putea face ca sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orez, produse de panificatie uscate (covrigei, biscuiti, etc), banane, branza sarata.
Ca medicament Furanzolidon. Il iei cu doza de atac la prima inghititura iei portie dubla.
Ulterior Adulti: 1 comprimat a 100 mg de 1-4 ori/zi; copii un sfert-2 comprimate a 25 mg sau 1/2-2 lingurite suspensie (o lingurita contine 25 mg) de 4 ori/zi (dupa varsta). Copil se considera pana la 16-18 ani (depinde si de constitutie).

| untu a răspuns:

Mancati mult morcov si orez fiert, beti o cana-doua de ceai de menta! Stati putin, a aparut niste bubite pe piele? Daca da, inseamna ca ai o intoxicatie sau toxiinfectie alimentara! Mergeti urgent la medicul de familie sau la spitalul de urgenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea multa apa, ca diareea deshidrateaza!
Mananca paine prajita, orez fiert, banane, supe usoare.
Daca in 2-3 zile nu iti trece, du-te la medic.