| anonim_4396 a întrebat:

Ok deci, am o problema si mi-e putin rusine sa o zic...hee hee

Am diaree si ma simt slabita, mi-e somn, n-am pofta de mancare.Am fost asa toata ziua si nu am luat nimic.

Ce asi putea sa manac sa imi treaca? Stiu ca la diaree te dezhidratezi, asa ca o sa beau niste ceai, dar e de ajuns? Adica pana maine imi va trece doar cu somn si niste ceai?

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Poti lua o pastila de exemplu Debridat care regleaza scaunul dar oricum diareea trece de la sine dupa ce se elimina tot,, raul". Mananca banza de vaci, paine prajita, biscuiti, ceai de menta neindulcit.Pe branza poti pune si putina sare ca sa compensezi pierderea de minerale. Daca te simti slabita poti lua Smecta de la farmacie, este tot ceva care previne deshidratarea.

| Azµre a răspuns:

Furazolidon 2 Pastile odata iei si bei multe lichide e recomandat, biscuiti, covrigi, paine parajita.

| Kristelle a răspuns:

Ceaiul de menta este foarte bun!

| just4mee45 a răspuns:

Bei ceai si mananca paine prajita..am patit si eu..chiar daca nu poti manca painea prajita incearca..mananca cat poti

| adic22 a răspuns:

Cel mai adesea diareea, greata si varsaturile sunt provocate de virusi digestivi (mai des decat de mancare stricata). Intr-adevar, trebuie sa bei apa si ceai, sa nu te dezhidratezi. Trece de la sine daca nu mananci nimic. Nu te forta sa mananci ceva anume. La un moment dat o sa ti se faca pur si simplu foame. Atunci inseamna ca ti-a trecut happy