| AlinaaRaluca a întrebat:

De aproape 2 ani tusesc fara motiv, simt ca nu pot sa inghit alimentele si chestia asta e aproape zilnica. Acum aproximativ 7 ani am suferit de tbc si de atunci nu am mai facut control. Intr-o seara, din cauza ca m-am grabit sa vin de la munca acasa am obosit mult si am inceput sa ma inec si sa tusesc, iar cand tuseam trebuia neaparat sa am un servetel la indemana fiindca imi curgea mult sange. Acum nu mai am pofta de mancare, nu ma simt bine si imi este somn mereu. Ce credeti ca ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Probabil ca ai o patologie pulmonara si la aceasta ora. Dupa tratarea TBC-ului se fac analize si controale medicale anual. Din moment ce expectorezi sputa cu sange( hemoptizie) este clar ca exista o patologie severa. Mergi neaparat la control deoarece simptomele se pot agrava de la o zi la alta. In plus, lipsa poftei de mancare duce la slabit excesiv si in final la lipsa fortei musculare. Exista sanse sa ai din nou TBC cu toate ca ai mai fost odata diagnosticata cu aceasta afectiune; prima infectie cu TBC nu ofera imunitate pentru restul vietii deci orice este posibil.

2 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Prezintate de urgenta la un mefic pneumolog pentru investigatii suplimentare deoarece dupa simptomele descrise e putin mai complicata treaba. Datorita faptului ca tu ai avut Tbc era obligatoriu ca in fiecare an sa faci o radiografie pulmonara si sa te vada un medic

| SkyCraper124 a răspuns:

Du-te la control