| WizzArd3344 a întrebat:

Salut TPU. De aproximativ o luna am si eu o problemuta. Tin sa mentionez ca am 15 ani. Imi bate inima repejor, chiar si in repaus. Nu foarte repede, dar repejor. Ideea e ca nu ma doare nimic, nu ma doare in piept, respir perfect, (cateodata simt ca ma sufoc) nu ametesc, nu lesin, am pofta de mancare, nu tusesc. Tin sa precizez ca analizele de sange mi-au iesit bune, cu mentiunea ca la anemie ar fi un semn de intrebare si ceva lipsa de calciu. Pentru ca uneori cand ma ridic brusc in picioare, ametesc. Am si deviatie de sept si sinuzita, din cate am inteles deviatia de sept, sinuzita si anemia, cresc ritmul cardiac. Insa pe cealalta parte mai cred ca totul este pe psihic, ceva anxietate. Pentru ca dupa cum am mentionat mai sus nu ma doare nimic. Si ma gandesc la anxietate pentru ca am ajuns sa-mi fie frica sa mai dorm din cauza ca inima mea mi s-ar putea opri, efectiv imi e teama sa mai adorm pentru ca ma gandesc mereu ca pot muri in somn, am citit despre tot felul de boli pe net, aritmii care cauzeaza morti subite, etc, desi am doar 15 ani, aproape 15.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-am mai sfatuit si in alt topic sa mergi la psihiatrie fiindca problema ta este de ordin psihic, nu fizic, odata ce analizele medicale spun ca esti perfect sanatos.
Nu te ajuta cu nimic daca pui aici intrebarea de 100 de ori si nu asculti de sfaturile noastre, fiindca in realitate nu ai nici o problema la inima!

| sierra1 a răspuns:

"am si eu o problemuta. Tin sa mentionez ca am 15 ani. Imi bate inima repejor"

cât de repejor?

| WizzArd3344 explică (pentru sierra1):

Paiii... cum sa zic, putin mai incet ca si dupa un sprint. Insa ideea e ca nu imi bate repede mereu, sunt momente si momente

| sierra1 a răspuns (pentru WizzArd3344):

Pulsul se măsoară exact apoi ne dăm cu părerea (mă rog, nu noi, specialiștii, DACĂ e cazul)

| Lukasssz a răspuns:

Ai probleme cu anxietatea?

| WizzArd3344 explică (pentru Lukasssz):

Păi da. avand in vedere ca imi e teama sa mai dorm, imi fac tot felul de inchipuiri, ce citesc pe net imi inchipui ca am si eu

| Vântulalb a răspuns:

" Am si deviatie de sept si sinuzita, din cate am inteles deviatia de sept, sinuzita si anemia, cresc ritmul cardiac."
Ai inteles foarte prost.
Nu ai nimic. Totul e in inchipuirea ta. Cand faci efort, e normal sa bata repejor. Nu de la asta se opreste o inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti intrii din nou in forma, fa exercitii fizice, fa sport, mananca bine si vezi ce te streseaza ce emotii negative ai si infrunta-le

| Tudy000 a răspuns:

Fii cuminte si nu mai citii de pe internet ca internetu te omoara maine cand cauti despre boli pe el, du-te la un medic cardiolog sa-ti faca un eco cord si vezi la cine te mai trimite sau ce iti scrie sa iei. Trust me this is the best way to find out what your problem is, de mers mergi gratis ca esti copil, doar spune-le la ai tai si go see the doctor, nu-ti fie frica.

| WizzArd3344 explică (pentru Tudy000):

Dar poate fii ceva rău? Pentru ca nu ma doare absolut nimic, dupa cum am spus

| Tudy000 a răspuns (pentru WizzArd3344):

Nu neaparat sa fie ceva rau dar ceva ce poate fi prevenit din timp, anemie e de multe feluri, dar cele mai comunte ar fi lipsa de fier, vitamine sau probleme cu glanda tiroida. Vezi tu ai descris prea multe chestii de aceea ma rog de tine sa mergi la un medic sa vezi exact ce ai, poate trebuie sa vezi si un psihiatru sa-ti scrie niste calmante, niste pastile pentru somn.

| Valorosul69 a răspuns:

Astea sunt semne de infart. Eu iti propun sa iei in fiecare dimineata si seara, inainte de culcare, o lingurita serioasa de polen de albine, cu un strop de ulei de masline.

| AntonioPena a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci sa faci un control sa te vada un doctor.