| CookieY a întrebat:

De aproximativ 2 saptamani mi-am facut o gaura in ureche ( sus, nu stiu exact cum se numeste locul ) pana acum nu am intampinat dificultati, nu m-a durut chiar credeam ca e pe cale sa se vindece. De cateva zile ma doara foarte tare, chiar daca nu ating, si am constatat ca in jurul cercelului urechea mi sa inrosit. E un semn ca mi s-a infectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, asa se pare! Scoate-ti cercelul, aplica pe tija lui un unguent cu tetraciclina( este la farmacie)Aplica unguent pe pavilionul urechii--- introduci, din nou, cercelul. Repti procedura de 2-3 ori/zi. Daca nu trece dupa 2 zile te duci la medic.

| thegatekeeper a răspuns:

Cartilaj se numeste locul. Da, s-a infectat, insa nu e chiar grav. Incearca sa nu misti cercelul prea mult si sa folosesti o crema antibacteriana, cum ar fi Tetraciclina. Daca nu se vad rezultate, poti incerca sa aplici ulei de arbore de ceai, pe care il gasesti tot in farmacie. Dupa parerea mea, functioneaza cel mai eficient ultimul, cel putin in cazul meu asa a fost. In maxim o saptamana ar trebui sa nu te mai doara prea mult.

| VsY a răspuns:

Pai, du-te la un medic. Ei stiu mai bine.
Funda?