| JesterRO a întrebat:

De asemenea imi simt nasul infundat in special dimineata cand ma trezesc. zici ca am sinusurile astupate. Eu am facut atletism vreo 6 ani si sistemul respirator avea un rol foarte important. Sa fie de acolo vreo urmare?
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Sistemul respirator are un rol important la toata lumea. Probabil ca stii ca sinusuri sunt ca o frunza de trifoi cu 4 foi, cu cate o parte pe fiecare obraz si stanga-dreapta pe frunte. In general nu ai de unde sa iti dai seama daca sinusurile sunt infundate decat daca simti greutate sau durere in acele locuri. Iti sunt probabil infundate narile.
Este bine sa ti le curati zilnic cu apa cu sare (tragi pe o nara si dai afara pe nara cealalalta). De multe ori aceste lucruri sunt de la bacterii care se localizeaza la nivelul mucoasei nazale. Un factor agravant este scobitul in nas. In afara de apa cu sare, inhalatii, aerosoli, probiotoice, curatat nasul dupa procedeul Yoghin, exercitii de respiratie, masaj la punctele de presopunctura din jurul nasului, QiGong.
Multa sanatate!

| marrr a răspuns:

Eu am avut amigdalita si sinuzita, iar la amandoua[parca] aveam acea chestie in gat si s-a dus cand am facut aerosoli si-am luat pastile[cand am facut sinuzita]. cu puroi.

| zanesiprintese a răspuns:

Poate fi si aerul uscat din camera in care dormi. se poate umezi cu un vas cu apa pus pe calorifer.

Răspuns utilizator avertizat
| laura64 a răspuns:

Cred ca o sa trebuiasca sa te operezi de polipi. Nu e din cauza sportului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Polipi. Ai caile de respiratie "infundate", este o mucoasa pe sinusuri. Daca vei merge la medicul orl o sa te opereze. Dar vor aparea din nou acesti polipi. Picaturi nazale cele mai bune si ai grija cu frigul, raceala, apa rece vara, inghetata s. a. fereste-te de astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mata o ***