| MihancEA28348 a întrebat:

De ca imi tremura picioarele doar atunci cand fumez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fumez de 30 si ceva de ani dar nu am patit asa ceva. Problema este alta. Doar un medic te-ar putea lamuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate pentru ca ai sistemul imunitar compromis si este foarte afectata.
Mergi al medic ca ecva nu este normal la tine si apoi fumatul cred ca-ti afce mult mai rau decat bine.

| mi25 a răspuns:

Esti incepator? De regula, incepatorilor le tremura picioarele, mai ales daca trage fumuri dese.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Tremurarea picioarelor poate fi cauzata de o multime de factori, inclusiv consumul de alcool sau de tutun. Fumatul poate afecta sistemul nervos si poate cauza o multime de simptome, inclusiv tremurarea picioarelor.

Daca tremurarea picioarelor este un simptom persistent si iti cauzeaza probleme, ar trebui sa discuti cu un medic. Acesta poate evalua situatia ta si poate determina cauza tremurarii picioarelor si ce tratament ar putea fi necesar.

In general, fumatul poate avea efecte negative asupra sanatatii, asa ca ar putea fi benefic sa incerci sa renunti la fumat. Renuntarea la fumat poate preveni o multime de probleme de sanatate, inclusiv boli cardiovasculare, cancer si boli respiratorii. Daca doresti sa renunti la fumat, ar putea fi util sa discuti cu un medic sau cu un consilier pentru a gasi modalitati de a renunta la fumat intr-un mod sigur si eficient.

| DjSannan a răspuns:

Tremuratul picioarelor poate avea mai multe cauze. Dacă tremurarea se manifestă doar atunci când fumezi, este posibil să fie legată de consumul de tutun. Tutunul poate avea un efect stimulant asupra sistemului nervos, ceea ce poate provoca tremurarea membrelor. De asemenea, este posibil ca tremurarea să fie cauzată de o lipsă temporară de oxigen sau de o scădere a nivelului de zahar din sânge, ambele fiind efecte secundare ale fumatului.

Totuşi, este important să reţineţi că tremurarea poate fi cauzată şi de alte probleme de sănătate, cum ar fi anxietatea, schimbările hormonale, problemele de tiroida sau problemele cu sistemul nervos. Dacă tremurarea devine persistentă sau este însoţită de alte simptome, ar trebui să vă consultaţi cu un medic pentru a determina cauza exactă şi pentru a primi tratamentul adecvat

| Fantaspirit a răspuns:

Este semn că trebuie să renunți la tabac