| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi tremura mainile daca nu fumez cateva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| lora_9285 a răspuns:

Esti dependent de nicotina. Cand scade nivelul ei din organism, atunci intri intr-un fel de sevraj. Iar atunci cand fumez, nicotina ajunge la creier in numai 10 secunde. Ea stimuleaza secretia de dopamina, un neurotransmitator ce joaca un rol important in perceptia placerii. Nivelul crescut de dopamina genereaza o stare de buna dispozitie iar atentia si concentrarea cresc.

| BarBye a răspuns:

Din cauza dependentei!

| magda_1944 a răspuns:

Deja plamanii tai sunt plini de nicotina, ca nu sa mai ai aceste simtome ar trebui sa fumezi cu fiecare zi tot mai putin, o abstinenta totala brusca duce la ceea ce ti s-a intamplat tie.Incearca sa te lasi treptat.Bafta!

| hahahahah.asa.e.cum.spun.eu a răspuns:

Esti dependent/a!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obisnuinta, orice lucru pe care il folosest si intra in rutina de zi cu zi, creeaza dependenta nu neaparat tutunul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le ai numai cu fumatul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubesti tigara, tremuri de doru ei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sevraj se numeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tremuratul mainilor nu are absolut nici o legatura cu intreruperea fumatului. Nicotina nu creeaza dependenta fizica si de aici nici simptome de sevraj fizic. Este adevarat ca exista posibilitatea ca tu insuti sa fi facut o asociere pe care creierul tau a interpretat-o ca atare si de aici sa rezulte o conditionare psihica. Am scris pe blogul meu http://ziarul.blogspot.com un tutorial pas cu pas despre cum poti sa te lasi de tigari fara sevraj. Daca ai nevoie de ajutor in perioada de renuntare sau in cea de abstinenta nu ezita sa ma contactezi.

| foxeye a răspuns:

Probabil ca fumezi de ceva timp daca spui ca asta ti se intampla. e ceva normal pentru un fumator, adica organismul tau este obisnuit sa "bage" fum in el(scuza`mi expresia big grin) mult noroc daca vrei sa te lasi de fumat