| Ggjsp2 a întrebat:

De cam 2 zile ma doare urechea stanga constant, mai ales cand stau intins in pat. De asemenea, sunt momente cand durerea se amplifica dintr-o data fara vreun motiv. Acestea sunt singurile simptome, nu am altele. Ce ar putea fi?

Dau Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mara123Tomita a răspuns:

Atunci cand apare o durere de ureche ce persista trebuie mers la medicul specialist pentru a se investiga cauza. Automedicatia nu este recomandata, mai ales in cazul copiilor, pentru ca durerea se poate anestezia, dar cauza nu este tratata si se poate ajunge la infectii grave si greu de tratat. Sper ca te-am ajutat! însănătoșire cât mai rapida îți urez! Sper sa nu fie nimic grav! Iti țin pumnii

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un inceput de otită. E bine sa ajungi la un ORL-ist cat mai repede.

| Fantaspirit a răspuns:

Mergi la ORL, acum nu când e prea târziu.

| Pths89 a răspuns:

Rapiditatea cu care te prezinți la medicul specialist, în cazul tău ORL îți da mari șanse sa nu ai probleme care nu se pot recupera. Atenție, urechea este un organ foarte sensibil care necesita atenția unui medic cât mai rapid. Am avut un accident vascular la nervul auditiv și doar pentru ca m-am prezentat în primele 12h de la momentul la care am simțit ceva chestii în neregula m-a ajutat să-mi recuperez auzul 100%, la momentul consultului nivelul era sub 30%.

Fugi!

| qathaliyn a răspuns:

E un semnal că trebuie să mergi la doctorul de familie, e gratis.

| GeamantanParăsit a răspuns:

Urechea te doare pentru ca de vina sunt nervii cranieni. Nervii sunt un fel de cabluri foarte puternice care împânzesc tot corpul. Când stai întins in pat, ii forțezi sa se întindă și dor. Cu alte cuvinte chestia asta e un semnal ca ai un fel de reumatism, reumatismul nu e despre oase așa cum știi, e fix despre acești nervi care se înfundă și stau pe poziția strâns. Ai nevoie de multă caldura și efort să scoți mizeria din ei,