| parishiltonbia a întrebat:

De cand a inceput vacanta parca ii e greu sa imi gasesc cuvintele, sa imi amintesc unele lucruri sau sa fac anumite legaturi intre melodii si intamplari sau actori si seriale. Nu e di ncauza lipsei de citit sau vorbit pentru ca citesc si vobesc in fiecare zi. E o faza trecatoare sau e ceva serios? Dau funda pentru cine ma lamureste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Pot fii multe lucruri, si eu mi-am dat seama acum ceva timp, ca nu prea mai vreau sa stau la calculator, ma plictisesc repede de el, desii inainte eram aproape dependent de el...
Depinde si cati ani ai, si de schimbari, pentru ca au loc niste schimbari, si tu nu stii cum sa reactionezi.
Poate nu mai poti face legatura intre acestea, doar pentru ca nu te mai intereseaza la fel de mult cum te interesau inainte, tu ai impresia ca esti la fel ca atunci, cand acele melodii, actori, seriale, incep sa te plictiseasca.
Sau, raspunsul la tote intrebarile cand vine vorba de niste schimbari bruste: Te-ai indragostit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza ca tu, creierul tau, percepe vacanta ca fiind un timp de relaxare, deci te scoate din rutina pe care o aveai cand inca mergeai la scoala. E ca si cum s-ar pune pe stand-by: nu mai face efort, decat de baza.
Cred ca daca ti-ai gasi un hobby care sa iti placa, ai fi intr-o stare mai alerta, mai fresh.
Oricum, o sa vezi ca atunci cand incepe scoala o sa te "trezesti".
Apuca-te si invata o limba straina. Sau citeste. Sau fa-ti o rutina zilnica de genul: ma trezesc zilnic la ora 8, ma pun in pat la ora 23. Nu numai ca ti se va parea ziua mai lunga, insa vei fi "in priza".