Întrebare recomandată | ArkanHell a întrebat:

De cand am inceput sa imi reprim majoritatea emotiilor si inca le reprim si le voi reprima si de acum incolo (a trecut jumate de an de cand reusesc si excelez), acum simt ca am luat-o razna, am inceput sa percep altcumva emotiile, Rad la suferinta unora (la astia care merita, sau visez ca le fac rau deoarece au incercat sa imi faca mie rau), reusesc si acum sa imi reprim toate emotiile dar am ajuns la o concluzie la care cel putin furia macar sa o eliberez deoarece nu se merita sa o mai reprim, numai am nici o frica, Vreau pur si simplu sa le ofer tuturor CE MERITA, sa ii fac sa sufere pe cei care se dau la mine sau ma insulta catusi de putin, cu toate ca le sunt superior si etc, in orice caz, nu asta conteaza dar ce se intampla cu mine?, am capatat vreo boala mintala? sau e normal! (da stiu, asta e gandire de copil la 18 ani, dar nu gandesc ca un copil, ci gandesc diferit de altii "normali" la 18 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

NU este bine sa iti reprimi emotiile.Atunci cand plagi pentru ca ai pierdut pe cineva drag de exemplu, se exercita un fel de tensiune care este eliberata prin plans. Daca tu incerci sa nu plangi atunci acea tensiune va ramane blocata inauntru si nu iti va face bine deloc.

| Adrianetc a răspuns:

Macar stiu ca nu esti crestina, gandeste-te ca poti traii si fara ei, daca i urasti pe aceia care-ti fac rau pur si simplu depareaza-te de ei, sa nu mai ai legaturi de niciun gen

| annahandball a răspuns:

Vorbe de Dumnezeu, eh? laughing
Cred ca pur si simplu nu esti multumita de viata pe care o ai, te plictisesti si ajungi sa faci ''experiemte'' pe comportamnete umane...
Din cauza sentimentelor se creaza legaturi, iar oamenii nu pot trai fara aceste legaturi...e important sa fii tu insuti si sa te comporti asa cum simti.
Nu ai nici o boala, numai ca nu ti-ai gasit inca un loc in care sa te simti satisafacuta pe deplin big grin

| horia2012 a răspuns:

De ce trebuie sa-ti reprimi emotiile. Noi suntem formati din emotii, sentimente, trari, ganduri. E ca si cum te-ai autoflagela pe partea spirituala. Unul din canalele principale de exprimare a fiintei nostre "emotia" l-ai inchis.Ce crezi ca se intampla? Se vor accentua celelalte pentrua crea echilibru. Adica-tu o spui "URA" intr-o forma incipienta exprimata prin ganduri. Spui ca altii te insulta cu toate ca le esti superiorioara.
Esti aroganta? Pentru ca superioritatea plus aroganta e un lucru rau. Nu ai nicio boala mintala, dar nu este normal.
Reprimarea oricarei emotii va duce intr-un viitor nu prea indepartat la suferinta. Si nu fizica.Ai grija.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mintea omului e asemenea unei mori :macina ce-i oferi, fie grau, fie neghina.renunta la autoimpunerea unei gandiri negative, pana nu ajungi la depresie.

| Delicacy a răspuns:

Dacă ai avea o boală mintală nu ai fi capabil să te analizezi în detaliu şi să ni te confesezi.Să dai tuturor ceea ce merită, înseamnă să ai bun simţ. Cred că la tine este vorba de o schimbare de atitudine faţă de ceilalţi, dar este o schimbare bine întemeiată şi constructivă.

| On3St4r a răspuns:

Nu, stai liniştit, eşti sănătos tun! laughing

| ArkanHell explică:

Nu sunt fata : )))

| ecstazy21 a răspuns:

Daca ai fi bolnav viata n-ar mai fi confuza