| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
m-a scos acum cateva zile profa de mate la tabla pe nota,[m-a luat prin surprindere.ea asculta in fiecare ora pe cativa], si m-au trecut emotiile ..deoarece nu stiam ca ma scoate tocmai pe mine,nu stiam sa rezolv...mi-a dat doua probleme si eram blana la ambele,mi se taia respiratia, stiam ca meritam un mare 4. nu peste mult timp am inceput sa plang,acolo. in fata tablei straight face. ma bucur ca eram cu spatele si nu au observat toti chatterbox.
mereu mi se intampla asta cand e vorba de "HAI LA TABLA PE NOTA", sunt extrem de emotiva...ma gandesc ca o sa iau o nota mica si ca o sa-mi stric media, am ganduri negative.
desigur,m-am capatat cu un sapte care este bun pentru mine la matematica.[desi nu meritam, profa stie ca vreau sa invat matematica si ca ma duce capul..si vorbeste in general destul de ok cu mine]
cum sa ignor aceste emotii?
nu mai vreau sa fiu asa de emotiva!

Răspuns Câştigător
| Aleqa a răspuns:

Pai, tu, de ce sa te emotionezi cand n-ai de ce? Fii optimista ca daca nu incerci, nu reusesti nimic! Mai ales daca stii ca ai invatat, de ce nu te motivezi ca sa iei o nota buna? Emotiile astea inutile o sa-ti strice viata, mai bine ignora-le de acum si alunga-le din viata ta, ca sa nu ai surprize mai tarziu.
Ai mare grija de tine si bafta, ca totul va fi bine daca ai incredere in tine.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Emotiile se inving atunci cand esti sigura pe ceea ce ai invatat. Trebuie sa exersezi, sa stapanesti teoria la matematica si atunci cand vei iesi la tabla, totul va deveni mai clar. Succes!

| Mada_Mays_1994 a răspuns:

Nu te mai gandii la nota fa ex acela fara sa gandesti ce se va intampla la final si spune-ti in gand ca vei reusiiwinking scrie pe tabla pur si simplu fara sa spui in gand '' o sa iau 4. '' nu stiu nimic''winking

| NoNameInAction a răspuns:

Incearca sa mai pui privirea si prin caietul de mate si te vei descurca.

| Armyanka a răspuns (pentru NoNameInAction):

Frate, eu tocesc zi de zi. dar atunci chiar nu am fost pregatita. deci las-o moarta daca nu stii.

| NoNameInAction a răspuns:

Serios. am ajuns sa fiu luat de fete cu (frate)? nu sunt gay, dar poate ca unele fete vor sa devina barbati si eu nu am aflat inca!

| Armyanka a răspuns (pentru NoNameInAction):

Dar vai.

| NoNameInAction a răspuns (pentru Armyanka):

Ce sa spun mai sus ai postat numa pentru o sansa in plus sa castigi un tricou? Puteai sa formulezi si tu o propozitie mai dezvotata dar...

| Armyanka a răspuns (pentru NoNameInAction):

Un tricou? rolling on the floor))
macar daca ar fi unul fain.

| Bittersweett a răspuns:

Emotiile sunt doar urmarile gandirii tale negativi.Tu te gandesti ca" vai daca iau 4? daca nu stiu? daca ma incurc? etc..." Tu trebuie pur si simplu sa te relaxezi, chiar daca nu ai invatat, daca te concentrezi destul de profund cu siguranta iti vei mai aminti cate ceva si vei face legaturi. Si nu numai la scoala. Chiar si in general trebuie sa nu te gandesti ca poti avea emotii!

| ToxicLollipopx a răspuns:

Exact cand nu te astepti, profesorii te ia prin surprindere. Mie mi se intampla sa nu invat o zi, iar fix atunci sa fiu ascultata. Sfatul meu este sa te gandesti ca faci problema acasa, sau singura..Nu te gandi la nota happy

| daNN2000 a răspuns:

Daca inveti mai bine nu o sa mai ai emotii.