| AtateaConditii a întrebat:

Am o mare problema de personalitate, sunt foarte timida si gandesc pesimist aproape tot timpul. Ma tot gandesc ce zic altii despre mine si nu pot sa imi scot din minte chestia asta. Ma urasc asa de mult pentru ca nu pot sa imi apar familia sau sa le arat ca ii iubesc deoarece mi-e frica, rusine. Am incercat de mai multe ori sa prind curaj dar nu reusesc, din todeauna am fost asa si am pierdut multe din cauza asta. Oamenii imi spun ca sunt de treaba si stiu asta dar emotiile negative nu ma lasa sa traiesc linistita. Mi-e frica sa vorbesc la telefon, sa merg la magazin sau cand cineva face misto de mine mai ca imi vine sa plang, nu ma pot apara, emotiile sunt foarte vizibile: tremurat, balbaiala, nu pot sa respir bine. Si azi am realizat ca e foarte grava treaba asta, mergeam si autobuzul si niste baieti se tot holbau la mine si mi-a inceput inima sa bata tare, sa ma gandesc negativ. Daca numai din atat ma sperii ce va fi mai departe? Nu mai suport, simt ca eu sunt cea mai mare dusmanca a mea, nimic nu m-a ajutat sa trec peste timiditatea asta. Mi-as dori sa fiu oricum numai timida nu... Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Aşa eram şi eu, dar nu era la fel de grav. Dar până la urmă am început să nu mai bag lumea în seamă, să le zic "Asta e", "Treaba mea". Ce-ţi pasă?" la ăia care se luau de mine sau să nu-i bag deloc în seamă. Am încercat să-mi găsesc ocupaţie de fiecare dată când aveam senzaţia că cineva discută despre mine. Cum ar fi telefonul: începeam să îmi notez acolo toate ideile de poveşti. Sau să citesc manga de pe telefon. Sau orice, doar să am ocupaţie.
Am devenit mult mai sictirită de majoritatea persoanelor şi am luat exemplu de la altele, învăţând cum să mă descurc în unele situaţii. Dar dacă eşti emotivă nu are aşa mare chestie. Şi eu sunt chiar şi acum. Acum 2 săptămâni s-au luat nişte băieţi de mine şi, după ce am fpcut o greşeală de mi-am bulit telefonul de tâmpla unui prieten, am început să plâng. Dar am luat-o drept o situaţie comică şi după am început să râd şi să plâng în acelaşi timp, ceea ce a devenit şi mai comic laughing
Dar, dacă asta nu se repară, îţi recomand un psiholog.

2 răspunsuri:
| tina28 a răspuns:

Mergi la un psiholog, sincer! poti discuta multe si primesti sfaturi foarte bune, nu mai cauta rasp pe net

Răspuns utilizator avertizat