doiny
| doiny a întrebat:

De cate ori imi e frig mi se invinetesc unghiile de la mana. este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fenomenul descris de tine este f.periculos, mai ales daca se asociaza si cu senzatia de frig a membrelor, chiar daca este cald, la temperaturi de peste 22 grade! Este ca o degerare (inghetare).
Se datoreaza circulatiei reduse a sangelui in membre, asociat cu lipsa mare de metale de baza in organism (calciu, magneziu, fier).
De obicei, fenomenul se mai asociaza cu stres si disfunctia glandei tiroidale. a urmare trebuiesc tratate toate laturile LAOLALTA, deoarece altfel nu da rezultat: anti-depresive (naturale), cura de calciu-magneziu-fier (preferabil intravenos / prin perfuzie, sa se asimileze mai usor) si tratament pentru glanda tiroidala, la endocrinologie.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu prea! Indica in primul rand ceva probleme cu circulatia periferica, dar nu-i exclus sa fie si altceva! Mergi intai la dermatolog, si el va aprecia dac necesiti si alte investigatii suplimentare! Sanatate! Cand ai faza asta, maseaza-ti singura buricele degetelor, si baite cu apa fierbinte, la limita suportabilitatii, iar pe uscat, sa le rasfeti cu masaje cu zeama de lamaie!

| andreutz a răspuns:

Si mie...am fost la medic acum vreo 5 ani parca...si mi-a zis ca nu e cine stie ce...si ca o crema are doar efect temporar..asa ca am lasat-o balta...atunci...

| gabrielutzu a răspuns:

Atunci cand este frig, mai ales daca apare si fenomenul de hipotermie, sangele are "tendinta" de a se retrage catre principalele organe de baza ale organismului pentru a le proteja.
Acest fenomen, asociat si cu vasoconstrictia sistemului circulator periferc(arterele si venele periferice datorita frigului se contracta), iar din acesta asociere poate aparea si invinetirea "unghiilor"(de fapt a tegumentelor de sub ele), fenomen ce poarta numele de cianoza.Tocmai datorita faptului ca sangele nu mai circula normal, tegumentele se invinetesc, fenomen intalni des si la degeraturi.
Deci daca astea se intampla DOAR LA FRIG, nu cred ca este o problema majora, daca se intampla si in alte situatii deja poate sa sugereze o problema cardiaca(ai cardiaci in familie?) sau una renala... cel mai potrivit este un control medical de specialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se intampla; eu si vara am mainile si picioarele reci iar cand e foarte frig afara mi se invinetesc unghiile happy; nu prea ai ce sa faci decat sa pui sangele in miscare, prin masare, exercitii pentru tot corpul; deci stai linistita; pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi sindromul Reynaud - circulaţia periferică deficitară,. neaparat trebuie sa te vada un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sint in masura sa raspund la intrebarea ta dar cred ca nu e ceva normal din cate stiu eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un medic cardiolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normal consulta medicuk cardiolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU este normal ce ti se intampla.
Mergi la un chirurg vascular.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se invinetesc monturile, din aceeasi cauza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma invinetesc la fata si la mini! ajutor!

| mugur01 a răspuns:

Ai probleme cu circulatia sanguina, eu am proteza la mina dreapta(artera humerala)si la frig la fel patesc, am facut o termografie la spitalul militar si am primit ceva pastile.

| denisadenisa a răspuns:

Am si eu o nedumerire! Mi se invinetesc palmele si in acelasi timp simt un fior de frig in spate( mai precis in coloana)... oare ce am? stie cineva?