| amenintareamaimutei a întrebat:

De cateva zile îmi apar niste chestii roșii pe față, sunt ca un fel de coșuri, altele sunt mai mari si altele mai mici si daca le apas putin sau daca ma scarpin ( ma mănâncă si ma ustura ) imi ies din ele un fel de lichid. S-ar putea sa fie vărsat de vânt? Nu cred neaparat ca e de la alergie deoarece nu am mâncat ceva nou la care sa imi reacționeze corpul diferit. Vreau sa stiu daca a mai trecut cineva prin asta si cum a acționat? Doresc un raspuns cat se poate de serios.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Da, sanse mari sa fie varicela denumita popular varsat de vant.
Ai si febra?
Intreaba parintii daca isi amintesc sa fi facut cand erai mai mic.
Oricum, se recomanda stat acasa pentru ca este o boala contagioasa.
Suna si la medicul de familie care iti stie istoricul si vezi ce iti spune si daca te poti prezenta pentru un consult.

| amenintareamaimutei explică (pentru alina2k18):

Da am febra si am facut si vaccinul cand eram mica dar nu stiu acum tot ce e posibil si ma voi duce maine la medicul de familie

2 răspunsuri:
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Du te la doctorul de familie sa vezi parerea unui specialist