| Moldoveanu15 a întrebat:

De cateva zile ma confrunt cu dureri in zona abdominala. Durerile sunt in zona buricului. Apar brusc si dispar la fel de brusc. Am o senzatie de apasare in abdomen si senzatii de greata + nevoie de a merge la toaleta. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil: paraziti intestinali!

| anonimg a răspuns:

Orice ar fi, trebuie neaparat sa mergi la medic. La medicul de familie; si acesta iti va da trimitere gratuita la un medic specialist.

| MihaiNicu23 a răspuns:

De cele mai multe ori gastrita si parazitii sunt de vina pentru astfel de dureri.

| Victoria18 a răspuns:

Apendicita, gastrita, inceput de ulcer, indigestie, constipatie.

| AndreiWeisz a răspuns:

Ai putea sa faci niste analize de sange si poate un examen copro ca sa vezi cum sta treaba. Ar mai fi de asemenea cateva intrebari. Aparitia durerii are legatura cu ingestia de alimente? Adica te doare dupa ce mananci sau nu are nicio legatura cu mancatul? Daca da, te-ai putea gandi la gastrita poate. Daca nu, ar putea fi paraziti. In acel caz, ar trebui sa si slabesti in greutate un pic, dar cel mai sigur se poate stabili prin analizele de sange (daca ai eozinofile crescute, e semn de parazitoza) sau prin examen coproparazitologic, din scaun.