| Safire17 a întrebat:

Aceeasi problema: De 3 zile simt o durere usoara la apasare in zona buricului, putin catre dreapta. Nu am stari de voma, nu am ameteli, durerea e suportabila chiar si la apasare, nu am facut febra, nu am diaree, nu mi-a amortit si nici nu ma doare piciorul drept. Am facut si diverse 'exercitii': alergari, sarituri, apropierea membrului drept de abdomen, apasarea in partea stanga si in nici unul dintre aceste cazuri nu simt dureri: nici in abdomen, nici in partea dreapta. Problema este ca mie mi-e foarte frica de apendicita si nu ma pot intelege cu mama si nici cu bunica sa mergem la spital. Nu aud altceva in afara de : "Daca te doare la apasare, nu te mai apasa!" Cateodata imi vine sa rad de acest raspuns, dar nu stiu de ce mi-e atat de frica de aceasta durere, deoarece am mai avut-o de 4-5 pana acum... Oare sa ma duc la cabinetul scolii? Nu ma trimiteti la medic, ca nu ma descurc cu maicamea! Multumesc de eventualele raspunsuri utile. Ofer funda + voturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Poate fi o apendicita cronica care mocneste acolo te mai doare din cand in cand la efort mai ales, iar intr-o zi o sa explodeze in durere si va trebui sa mergi de urgenta la spital pentru operatie eu am dus simptomele pe picioare 2-3 ani pana a izbucnit problema.Mai poate fi si altceva daca esti fata sa te fi racit la ovare iar dreptul sa fie mai inflamat, sau te pregatesti de menstruatie in curand, sau poate fi ceva inflamatie de la intestine, sau fiara, sau poate ai paraziti intestinali, poti face si o ocluzie intestinala la un moment dat (se incalcesc intestinele ca sa intelegi), deci poate fi orice asa ca mama ta sa nu mai fie inconstienta si sa te tina asa daca nu ti-e bine sa te duca la medic sa iti daca analize etc sa nu fie ceva grav pe mai tarziu ca stai asa. ok sa ma anunti ce ai facut.

| Safire17 explică (pentru micurutza2005):

Pai nu cred ca este apendicita deoarece am mai avut aceste dureri... poate fierea. am mancat foarte multa Nutella in ultimele 5 zile...

| micurutza2005 a răspuns (pentru Safire17):

Daca ar fi de la fiara atunci ai avea si greturi, voma, ameteli, dureri de cap, eu cred ca e o indigestie, sau o inflamatie undeva pe traseu a intestinului, a ovarului, un ficat marit de la atata nutella lui nu i place ciocolata daca e mai sensibil ficatul atunci e afectat de nutella ta, tine putin regim cateva zile mananca mai usor mancaruri mai sanatoase, nu fa efort mare, daca e o inflamatie aia cedeaza e mai bine daca pui compresa rece daca e altceva i place mai cald locului respectiv (de exemplu la ovare le place cald, la apendicita rece), oricum trebuie sa te vada un medic mai exact.

| bulin a răspuns:

Si la cabinei este un asistent. Durerea la apasare poate fi si din cauza apendicului dar nu neaparat.Ai probleme cu rinichii? De cat timp te doare daca mai mult de 2 3 saptamani nu ai apendicita.

| bulin a răspuns:

Posibil o colica biliara sau abdominala daca ai facut exces de nutella.

| Safire17 explică (pentru bulin):

Se poate..am mancat un borcan intreg de nutelle in 5 zile. si cateodata fara paine...

| bulin a răspuns (pentru Safire17):

Incearca sa nu mai abuzezi de nutella sau de orice aliment.

| JohnnyBi a răspuns:

Daca te doare in partea drepta in zona abdomenului poate fi apendicita. partea nasoala e ca daca nu vezi un doctor sa iti dea un verdict sigur apendicita aia posibila se poate transforma in aperitonita, si discutiile cu mama ta o sa fie un zero barat. frica de doctor e o prostie auto-indusa de catre noi insine. eu m-am dus la doctor cu tata avand 22 de ani cu glezna dreapta zdrobita de presa la picioare...si am facut un rmn si urmez un program cretin de recuperare, de ce sa imi fie rusine de doctor sau de parinti? ei sunt cei mai capabili oameni sa te ajute cand ai nevoie. si aperitonita e o boala urata la care chiar nu vrei sa ajungi. ca nu te mai duci tu cu mama ta la spital ci cu ambulanta singura. e un control si atat happy si daca e apendicita operatia e usoara foc..eu am facut-o la 10 ani si nu am simtit nimic happy. fii curajoasa si du-te la doctor tongue

| bulin a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ce este aperitonita? Poate peritonita si nu faci asa usor fara simptome.

| JohnnyBi a răspuns (pentru bulin):

Ma rog... dar se poate face si nu e de gluma cu ea happy. nu sunt tocmai doctor sa le stiu pe nume happy my bad

| mixxjim a răspuns:

Ai dreptate, poate fi apendicita, daca esti prea mica sa mergi singura la medicul de familie, mergi la cabinetul de la scoala. poate fi orice altceva, dar cel mai bine e sa spuna un medic. sanatate!

| Safire17 explică (pentru mixxjim):

Da, sunt prea mica, am 10 ani jumatate straight face

| mixxjim a răspuns (pentru Safire17):

Atunci mergi la cabinetul scolii. sa-mi spui cum s-a rezolvat

| mixxjim a răspuns:

Ai ajuns la medic? cum e pina la urma?

| Safire17 explică (pentru mixxjim):

Pana la urma e tot asa... Am fost la medicul de familie si a spus ca pot avea anexita. Ca daca era vorba despre o apendicita nu rezistam 5 zile cu ea, fara sa ma operez...

| mixxjim a răspuns (pentru Safire17):

Ti-a dat ceva analize da facut sau tratament? ca si asta e important, nu trebuie lasata netratata ca poate da probleme serioase mai tarziu si e pacat de la atita lucru sa suferi pe urma mai mult. mama si bunica ce parere au avut?

| Safire17 explică (pentru mixxjim):

Pai medicul meu de familie a zis sa fac in fiecare zi baie calda la picioare cu sare si trece...

| mixxjim a răspuns (pentru Safire17):

Scuza-ma, dar eu cred ca de fapt ce spui tu este diagnostic si tratament date de bunica, nu de medic. nu pot sa cred ca un medic a spus "s-ar putea" la un copil de 10 ani jumate, anexita nu prea se face la asa varsta, trebuia oricum sa faca o minima investigatie, iar chestia cu apa cu sare la picioare e clar de bunica, nu de medic. mai ai dureri? da o cautare pe net dupa anexita si vezi ce e de fapt si mergi la medic daca mai ai dureri. sanatate multa, ai grija de tine!