| Letitia98 a întrebat:

De câteva zile mă dor ovarele, uneori stângul, alteori dreptul, iar alteori în mijloc sau chiar ambele. Care ar putea fi problema? Sunt disperata (menstruația am avut-o acum o săptămâna și ovulatia practic as avea-o în 2 zile, peste tot am citit ca m-ar putea durea din cauza faptului ca ovulez, dar pana acum nu m-au mai durut niciodată la ovulatie) va rog frumos să mă ajutați, nu am pe cine să întreb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca durerea din ovare cat si a zonei adiacente sa fie provocata de o stare de inflamare a ovarelor, care se produce pe fondul unei infectii bacteriene netratate. Fiindca ai afirmat ca : "" De câteva zile mă dor ovarele, uneori stângul, alteori dreptul, iar alteori în mijloc sau chiar ambele"". Se poate aprecia, presupune ca mai degraba poate fi vorba de o posibila/probabila anexita (boala inflamatorie pelviiana) fiindca starea de disconfort sau de o posibila durere care sa fie provocata de procesul de ovulatie se poate desfasoara doar in dreptul unui singur OVAR si doar pe o perioada mica de maxim cateva ore deci nu de mai multe zile si In plus ai mai afirmat si faptul ca : ""dar pana acum nu m-au mai durut niciodată la ovulatie"".
Pe baza celor afirmate se poate aprecia ca cel mai probabil dar si posibil ar putea fi vorba de o INFLAMARE a unuia sau a mai multor organe ale aparatului tau reproducator. Din acest motiv ar trebui sa fii consultata in regim de urgenta de catre un medic GINECOLOG pentru a NU ti se agrava si posibil si a se croniciza starea actuala de sanatate a o organelor reproducatoare. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un doctor ginecolog. Durerea ovarelor poate semnala o disfuncție sau o infecție internă a ovarelor! Iar, dacă, ar trebui să aveți ciclu peste câteva zile, nu influențează cu nimic durerile! De asemenea, durerile pot fi de la o inflamare a ovarelor, lucru grav!
Sănătate!

| Letitia98 explică (pentru romeo78):

Dacă am avut menstruație, se mai poate implanta de-acum oul?

| romeo78 a răspuns (pentru Letitia98):

Nu, dacă e vorba de o infecție, nu mai este posibil!

| JustForFewSeconds a răspuns:

Au dreptate fetele ce ti-au raspuns inainte. Mergi la ginecolog urgent. Eu am avut dureri la nivelul ovarelor, intepaturi, dureri la menstruatie si am fost la ginecolog si am fost depistata cu sindromul ovarelor polichistice. Dar la tine pare mai grav!

| Letitia98 explică (pentru JustForFewSeconds):

Se poate să fie sarcina? Uneori mă doare în mijloc

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru Letitia98):

Aveai si alte simptome daca era sarcina. Nu iti fie frica sa mergi la ginecolog, nu va dura mult, nu vei simti nimic, nici macar discomfortul ca esti goala pe jumatate pentru ca doctorii au vazut atatea, incat nu le mai pasa de cum arati daca asta e teama ta. Doctorii iti vor oferi o mana de ajutor pentru problema ta, pentru ca eu zic ca in proportie de 90% ai ceva sad... Sa nu uiti sa ne dai de veste! Ne-ai facut curioase ce ar putea fi.