| DeeaEle007 a întrebat:

Buna, un pic de ajutor va rog, pe data de 16-17 iunie s-a produs ovulatia am facut teste de ovulatie iar pe data de 13 iunie am fost la medic de am urmarit foliculul si a zis ca urmatoarele zile ovulez si sa imi iau teste bun. Am luat, am facut, din teste reiese ca 16-17 am avut ovulatia, eu astazi pe data de 29 iunie am facut un test de sarcina care a iesit negativ, medicul a zis dupa 14 zile sa fac testul de sarcina numai ca eu am uitat ca sa intreb care sunt alea 14 zile de la inceput cand incepe perioada fertila sau cum? L-am facut astazi pe 29 a iesit negativ, mai am vreo speranta sa se schimbe ceva? Am dureri jos ca niste crampe, eu de obicei nu am dureri la venirea menstruatiei, mai mult la mine cand vine doar m-a forfotit putin burta si a venit, tin ca sa precizez ca am o menstruatie neregulata de ceva timp.Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai mentionat DACA ai intretinut acte sexuale neprotejate si de asemenea NU ai mentionat nici ziua/zilele in care au avut loc/au fost intretinute, in cazul in care doresti sa ramai insarcinata.
Daca testul de ovulatie/fertilitate a indicat ca cel mai probabil OVULATIA s-a produs in data de 16-17 Iunie, reiese ca eventuala sarcina s-ar fi putut forma in urma cu 12-13 zile si in aceasta situatie SINGURA/UNICA posibilitate de a se determina existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG, o poate oferi doar testul de sarcina beta-hCG efectuat intr-un laborator de analize medicale insa in acest moment chiar si rezultatul beta-hCG NU poate fi considerat ca fiind cert si corect decat in proportie de 90%. Iar rezultatul testului de sarcina pe baza de urina efectuat acum, poate sa aiba un grad de acuratete/corectitudine maxim de cel mult 15-10% (cu multa indulgenta).
Perioada FERTILA a actualului ciclu menstrual, adica zilele REAL FERTILE, cele in care ai fi putut sa ramai insarcinata in cazul in care in zilele respective ar fi ajuns sperma in vagin au fost :
-- cele 3 zile situate INAINTEA zilei de ovulatie : 13, 14, 15 Iunie
-- cele 2 zile zile de OVULATIE : 16-17 Iunie,
-- si eventual si ziua de 18 Iunie, eventual si 19 Iunie.
Reiese ca perioada fertila a fost in zilele de : 13, 14, 15 + 16-17 + 18 (19) Iunie, singurele zile in care se putea forma sarcina.
Aparitia durerilor amintite in zona abdomenului inferior, care se manifesta sub forma unor crampe musculare resimtite in uter si zona adiacenta, este un semn de rau augur, fiindca astfel de senzatii de durere NU pot sa apara niciodata in cazul formarii si instalarii sarcinii in uter.
Dupa data de 1 Iulie rezultatul testului beta-hCG va fi in proportie de peste 98-99% VALIDA, VALABILA si CORECTA iar in cazul testului facut acasa pe baza urinei, rezultatul garantat ca este corect in proportie de peste 98% se obtine dupa data de 8 Iulie. Multa sanatate!