| anamaria1620 a întrebat:

Bună, TPU!
În luna august am avut un moment intim cu prietenul meu, în timpul menstruației. Nu am întreținut niciodată relații sexuale, nici măcar atunci - din punct de vedere fizic, sunt virgină. Însă, înainte să mă ridic pentru a mă îmbrăca, m-a atins, în zona vaginului, pentru mai puțin de câteva secunde, şi acela a fost singurul moment în care aș fi putut intra în contact cu lichidul preejaculator. Întrebarea este: am rămas însărcinată?
Luna următoare, în septembrie, menstruația mi-a venit la timp (am ciclul menstrual de 26 de zile), şi a avut aceeași durată ca de obicei. Singura diferență a fost că, în prima zi, a fost ceva mai deschis la culoare, revenindu-şi apoi la normal în zilele următoare. Însă am dat vina pe faptul că în ziua în care mi-a venit menstruația am oprit un tratament cu Nolicin, şi, de asemenea, cu vreo două zile înainte, am terminat tratamentul cu Urinal Aktiv.
Următoarea menstruație trebuie să vină marți, şi deja au început să îmi apară coşuri, cum se întâmplă mereu înainte. Nu am avut simptome, doar m-a durut spatele înainte de menstruația de luna trecută, pe parcursul ei şi puțin după, dar e ceva normal. Însă, acum, mă dor ovarele, şi am avut două zile, la distanță de aproximativ o săptămână, în care acea scurgere vaginală transparentă a fost mai abundentă. Durerea provine de la faptul că am oprit tratamentul cu Nolicin şi nu l-am mai continuat, sau poate fi ceva legat de o eventuală sarcină?
Întreb dacă am rămas însărcinată în ciuda faptului că mi-a venit menstruația deoarece am citit că aceasta poate apărea şi pe parcursul sarcinii.
De asemenea, nu s-a schimbat nimic nici asupra sânilor - nu m-au durut, nu au fost sensibili.
Îmi pare rău pentru dimensiunea textului, şi mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcuinata, stai linistita

| corbulalbrosu a răspuns:

Cum ti-ai si putea macar si inchipui ca ar fi posibil ca in conditiile descrise sa se fi putut forma o sarcina. Trebuie sa stii ca o sarcina NU se poate forma, oricand, oricum si in orice conditii. O SARCINA se poate forma/naste/lua fiinta NUMAI/DOAR daca SPERMA (si nu LICHIDUL PREEJACULATOR) ajunge in vaginul partenerei, INDIFERENT prin ce mod, deci nu doar prin contact sexual ci si prin masturbare si in orice cantitate, dar pentrua a se putea naste/forma o sarcina acest lucru trebuie sa se intample in mod obligatoriu intr-una sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE + ziua OVULATIEI. In cazul in care joaca/sexul/masturbarea este practicata in orice zi in afara celor 4-5 zile fertile ale ciclului menstrual, sau in zilele menstruatiei asa cum a fost in cazul tau, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA chiar si in cazul in care SPERMA ajunge in vagin. Fiindca dupa acea joaca s-a produs o menstruatie la termen si cu desfasurarea NORMALA iar acum au inceput sa apara simptome premenstruale, se poate considera fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini in conditiile prezentate este 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu ai rămas.

| anamaria82726 a răspuns:

100%nu esti insarcinata. Keep kalm daca doar te-a atins cu mana e ok

| anamaria1620 explică (pentru anamaria82726):

Nu cu mâna m-a atins, în situația asta nu mi-aș mai fi pus niciun fel de întrebare. Oricum, mulțumesc mult!