| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile sunt deranjat la stomac si nu cedeaza la medicamente, am luat si antibiotic intestinal, probiotic, loperamid, furazolidon, ceaiuri cu galeata, e posibil sa fi ingerat ceva otravit? E momentul sa merg la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poti sa mergi la medic.Cu o perfuzie te poate face ca nou.
Poate sa fie o enterite și nu e ok sa stai asa ca te vei dezhitrata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fi vreun virus, dizenterie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am tinut deloc regim, o fi asta cauza de nu trece?

| nukeyly a răspuns:

Otravit? ai cunoscuti prietenosi?

Daca nu ai febra, pierderi de echilibru majore, ameteli sau semne ciudate de blu screen xp, pas 1
"reseteaza" stomacul 12-24 ore nu mananci nimic
fa ceai de asta https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tevie
numa din semintele maro, nu stiu daca le gasesti vrac in farmacie.

Ceaiul curata bine tevile din tine mai e bun cand ai cea mai extraterestra diaree cu dureri de stomac ascutite, faci 1-2L il bei in 3 ture pe zi, nu mananci nimic in ziua aia.

Eu le culeg senimtele, din camp cresc aiurea peste tot se culeg cand sunt maro iun-august parca le recunosti de la 100m [in restul anului mertie-iun sunt la fel pe tulpina dar verzi ca si culoare]
dupa culoarea maro caramida atunci sunt coapte, si bune de ceai, o planta are 5-20 ramuri chiar tufa inaltime poate fi si 0.5-2m in functie de soi, pui mana pe tulpina si tragi in sus usor ramai in mana cu semintele, culesul e rapid.

Am loturi culese din 2000! deci de 23 de ani si nu expira substanta activa, am si loturi mai noi de 2-3 ani, il ti in punga de hartie sau borcan cu capac, in loc uscat. La sat planta e cunoscuta sub diverse denumiri regionale si populare, leacul este natural si forte.

| anonim_4396 explică (pentru nukeyly):

Tare faza cu blue screen. Nu am febra sau altele. Pare destul de util ce zici tu, stiu si eu faza cu sa nu mananci nimic timp de 1-2 zile, asta am invatat de la cainele meu, el cand e deranjat la stomac nu mananca nimic 1-2 zile.
Totul a inceput cu o mica durere in gat si ma lua cu frig, acum au trecut alea dar diareea nu.

| Aditu94 a răspuns:

Mananca o banana sa te inchege la stomac..si iti vei revenii, incearca si vei vedea ca e o schimbare. S-au biscutuite cu mar.

| anonim_4396 explică (pentru Aditu94):

Am mancat si d-aia, degeaba.

| Aditu94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Recomandarea si sfatul meu, de fapt rugamintea mea este sa mergi la Medicul de Familie, sa iti dea o trimitere la spital sa fii diagnosticat corect, s-au daca el are o idee, sa iti dea un tratament.

| Kossmynos a răspuns:

In cea mai mare parte problemele medicale se rezolva pe cale naturista, pentru aceasta problema de care spui, trebuie sa încerci cu otet de cidru de mere nefiltrat, îl gasesti la magazine naturiste, la o cana de apa de 200ml pui o lingura de otet, apa sa fie calda si sticla de otet o acidulezi putin, o cana la 8 ore, cu cateva cani scapi de problema si foloseste si miere de albine