| minix20 a întrebat:

Buna ziua, de cateva zile am o gramada de bube pe mine, folosesc pentru acnee Doxicilina de aproape o luna si nu mi-am luat probiotic sau antibiotic, astea or fi reactiile adverse de la doxicilina? Daca da, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atentie! sa nu fie o boala infectioasa precum: pojar, pojarel, varsat de vant ori scarlatina, ca acelea debuteaza cu bube pe corp si febra.
Daca este o boala contagioasa, opreste imediat antibioticul!

Inca ceva, foloseste pentru acnee apa calda si sapun si tine-ti fata curata, ca praful, mizeria si transpiratia de afara se depun in porii fetei, ii infunda formand punctele negre, care necuratate zilnic se infecteaza si asta duce la bube pe fata (acnee, cosuri).

Invata sa te speli dimineata si seara pe fata, cu apa calda si sapun, pana cureti fata corect tenul si nu vei avea nevoie de antibiotice, ca sa tii o fata curata.

| gabicoo a răspuns:

O lună de Doxicilină? E prea mult! Mergi la medic! Nu este OK!

| minix20 explică (pentru gabicoo):

Mi a zis dermatologul ca pot sa folosesc 2 luni doxicilina

| ReddY25 a răspuns:

Consulta un dermatolog

Răspuns utilizator avertizat