| curiozitati a întrebat:

De cativa ani am ticul de a-mi pocni degetele. Mi s-au umflat articulatiile si cateva oase s-au strambat. Ce trebuie sa fac pentru a remedia situatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BrokenWings a răspuns:

VAAI! Si eu am avut problema asta! Ma simteam groaznic daca nu imi pocneam degetele, mama imi spunea ca si noaptea in somn faceam asta. Am scapat de problema asta cu ajutorul mamei care ma tot atentiona, iar cand simteam ca nu mai pot incercam sa imi distrag atentia. Stiu ca e greu, ai nevoie de multa ambitie si vointa sa reusesti, dar o sa vezi ca o sa merite. Eu personal am mai avut si alte 2 ticuri de care am scapat tot asa prin autocontrol happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Păi di ce faci tu de-alea?
Nu-ţi mai pocni degetele de-acum încolo, asta iţi este învăţătură de minte.
Pocnirea articulaţiilor generează efecte de cavitaţie. Cavitaţia distruge articulaţiile.
Consultă şi un medic şi vezi ce spune.
Te pup!

| mariukka a răspuns:

Inceraca sa nu-ti mai pocnesti degetele iti vei face si mai rau

| DaDiSk a răspuns:

Du-te la gimnastica medicala! Te va ajuta foarte mult!