| mykids a întrebat:

Imi puteti spune metode prin care pot scapa de ticul de a pocni degetele...:*stiu ca nu e bine si ce cauzeaza.Dau funda...Va rog mult ajutati-ma deoarece deja au inceput sami tremure mana din aceasta cauza crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Pentru inceput poti folosi niste margele mari cu ata mai lunga si sa le schimbi pozitia cu o singura mana! ASTA IN TIMP CAND TE GANDESTI la ceva. Apoi schimba mana dupa cam 2-3 min. SI REPETA de cateva ori zilnic! S-au ia doua pietre de marime medie(sa-ti intre in palma)si rotestele cu degetele astfel incat sa treaca una pe langa cealalta FARA SA SE ATINGA!
Fa acalasi lucru cu celalalt brat.
2-3 min cand iti aduci aminte e bine!
PS trebuie sa perseverezi daca iti tremura mainile! sa ai la tina ori margele s-au pietricele!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu altă preocupare/grijă nu mai ai?
Deci... fă altceva!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ticurile astea sunt pe sistem nervos.
Prin autocontrol vei reusi, incearca sa-ti impui tu sa nu mai pocnesti degetele.
Te pup!