| deiutza59 a întrebat:

De ce am nevoie sa ingrijesc un copil fara sa il adopt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Curs de asistent maternal.

| AndreeaCF a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa ai posibilitate financiara (nu sa fi bogata, dar sa nu-ti lipseasca niciodata strictul necesar), sa fi sanatoasa clinic/psihic, o locuinta personala in bune conditii (apa, caldura, ce poate avea un om normal), si daca intrunesti conditiile astea, te duci la Asociatia pentru Protectia Copilului din orasul tau si faci cerere. Oricum intrebi acolo ce trebuie facut, ei stiu concret. Asistentii sociali iti vor vizita casa si se vor asigura ca ai tot ce-ti trebuie ca sa poti lua un copil in plasament. Plus ca-ti vor face teste psihologice.
Este extraordinar ca vrei sa faci lucrul asta pentru un copil sarac....Iti urez mult mult succes!