| LianaSor18 a întrebat:

As vrea sa adopt un copil direct din maternitate, care ar fi procedura?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate adopta direct din maternitate, este o procedura mai lunga.
Poti citi legea adoptiei, nr.273/2004, rep. in 2016, cu md. si compl. ulterioare sau te poti adresa agentiei de adoptii din judetul tau si vei primi toate informatiile necesare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce vrei neapărat să adopți? Poți fi asistent maternal. Primești și un salariu bun. Te poți ocupa de creșterea și educarea unui copil din centrul de plasament, acasă, la domiciliul tău. Mai mulți copii, mai mulți bani.;) Interesează-te la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului din orașul/județul tău. Vezi care sunt condițiile și dacă te încadrezi. Ca idee, poți citi câte ceva aici:
http://imgur.com/a/jSHiukk

| LianaSor18 explică (pentru floresdemayo):

Buna,nu pot sa fiu asistent maternal pentru ca sunt medic, nu as lua un copil in plasament pentru bani, nu am nevoie

| floresdemayo a răspuns (pentru LianaSor18):

Mai bine zis, nu poți fi asistent maternal, fiindcă ai deja un job (nu contează cu ce te ocupi!).
Din câte am auzit, durează chiar și 4 ani până îl poți adopta cu-adevărat, până atunci poate că vei fi monitorizată de o echipă, ori evaluată în vederea obţinerii atestatului de persoană aptă.
Dar, dacă zici că ești 'medic', poate că ai prieteni/colegi în comisia de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului, și reușești să rezolvi problema adopției mult mai repede.

PS. Pentru cine nu stie, asistent maternal nu e același lucru cu asistent medical. Sunt joburi diferite. Cine alege să fie asistent maternal, nu i se va permite în urma contractului încheiat, să aibă un al doilea job. Persoana in cauza trebuie să se ocupe exclusiv de cresterea/educația copilului/copiilor, acesta e jobul ei. Iar salariul e atractiv.
Pe când, asistentul medical poate avea și un al doilea job, dacă timpul îi permite.