| anonim_4396 a întrebat:

De ce am vergeturi pe burta...arăta ca naiba si nu stiu cum sa scap de ele,plus ca am putin burta umflata,chiar daca mananc sau nu mananc e mereu asa si nu sunt grasa nu inteleg de ce o am asa, vara in costum de baia arat ca naiba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Vergeturile pot apărea si în cazul unei afecţiuni a glandei tiroide. E utilă o consultaţie la medicul endocrinolog. Dacă însă analizele sunt absolut normale, sunt vergeturi care apar din cauza lipsei elasticităţii pielii la nivel mai profund decât epiderma.
Si toxinele au rolul lor. În primul rând, dacă aveţi vergeturi corpul trage un semnal de alarmă că are nevoie de antioxidanţi. E vorba atât de cei din legume şi fructe proaspete, dar şi de vitaminele uleioase, de exemplu vitamina A sau E pe care le găsiţi în peşte, unt natural sau organe de animal tânăr. Aveţi grijă ca în alimentaţie să existe aceste produse din abundenţă.

| Annamaria21 a răspuns:

Ai vergeturi pentru ca nu te hidratezi cum trebuie, bea 2 - 2, 5 l pe zi de apa si vor disparea

| andreeasogor471 a răspuns:

Exista creme la farmacia, pe mine m-au ajutat destul de mult!