| Fumiko a întrebat:

De ce când beau cafea am amețeli, îmi bate inima mai repede, respir mai repede, am o super energie.una mult mult prea mare, puțin și greata, văd așa cum vezi când ești amețit.Toate astea trec după câteva ore.
Azi în jumătate de litru de lapte am pus doua lingurițe rase de cafea și am băut.o în parcurs de 6 ore și ceva și am avut aceleași stări. Așa pățesc și când beau o banala cappuccino.

Menționez ca am anemie...nu știu sigur dacă e de la asta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| dbigiu84 a răspuns:

Din moment ce are numai efecte negative, ar trebui sa nu mai bei. Poate fi corpul care respinge cofeina.

| doctorandus a răspuns:

Cafeaua (cofeina) nu e pentru copii. Dupa 20 de ani foloseste asa ceva.

| Elisaelisa5544477856 a răspuns:

Buna,cafeaua este atât dăunătoare cât și avantajoasă doarece o poți folosi în momente de oboseala ea Îți dă energie dar cafeaua în exces dăunează corpului. Poate avea reacții adverse amețeli, dureri de cap etc. Sper ca te am ajutat!

| Simpatic a răspuns:

E atat de simplu, nu mai bea nimic ce contine cofeina, cafea, capuccino etc iti dai sea ce ai putea pati daca ai bea nes...

| Yuoia a răspuns:

Iti creste tensiunea. Si probabil mai sunt si alte complicatii. De ce trebuie sa bei cafea daca iti face rau? Renunta la orice forma de cafea dar si la bauturile care contin cofeina (cola, pepsi, energizante si care or mai fi).

| minrest a răspuns:

Este betia cafeica, intoxicatia cu cofeina. Tu vrei sa bei cafea, sau nu vrei sa bei, hotareste-te. Banuiesc ca nu iti da nimeni cu forta substante psihoactive. Nu este de la anemie, este de la cafea; daca nu iti place, nu bea.

| Fumiko explică (pentru doctorandus):

Fac 19 ani... oricum beau foarte rar doar de vreo doua saptamani am baut aproape zilnic dar oricum ma opresc.

| Fumiko explică (pentru Yuoia):

La inceput am crezut ca e de la altceva deoarece nu beau decat de foarte putin timp.Multumesc de informatii.

| Fumiko explică (pentru Simpatic):

Am baut cateva zile si m.am gandit ca o sa-mi treaca, ca e de la altceva. Oricum nu mai beau dar am fost curioasa sa vad de la ce este.

| Fumiko explică (pentru Elisaelisa5544477856):

Multumesc de informatii.

| Donsavas a răspuns:

Ba Da, poate fi deoarece cafeaua este o toxina diuretica si ajuta foarte mult in "evacuarea" nutrientilor.
Iti agravează anemia. Cafea beau in general cei obezi, leneși, cu tensiune scăzută etc.