| Valeennavoleena65 a întrebat:

Bună Tpu.De ceva timp am amețeli,stări de leşin şi greaţă nici nu pot să respir bine, am respirația grea, am probleme cu anxietatea şi mă gândesc că ar trebui să merg la pshiolog chiar mâine, dar până atunci a mai trecut cineva prin stări de astea gen anxietate? Cu ce am scris eu mai sus? Recunosc că mă panichez repede şi mă enervez la fel de repede dar nu cred că asta poate provoca toate lucrurile astea, m-am săturat să stau pe loc şi când vreau să ies afară cu prietenii să am amețeli şi să nu îmi pot controla anxietatea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ar ajuta mai mult un psihiatru decât psiholog, anxietatea ta este cauzata de un dezechilibru chimic al creierului și psihologul nu te poate ajuta, ai deficit de dopamina, serotonina, trebuie sa le "restabilești" cu pastile anti-anxietate, și antidepresive, apoi sa mergi la un psiholog.
Am trecut prin stări de mii și mii de ori mai grave decât cele precizate de tine, nici pana la magazin nu puteam, și magazinul e la 50 de m lângă mine.

| Valeennavoleena65 explică (pentru anonim_4396):

Apoi azi cand am vrut să merg la magazin aveam stări de leşin şi se învărtea drumul cu mine, te înțeleg
Am luat pastile anti anxietate dar le-am oprit că îmi făceau rău

Răspuns utilizator avertizat
| Valeennavoleena65 explică (pentru S4I7):

Familia m-a îndemnat să iau pastile dar dacă mi-au făcut rău nu le-am mai luat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.

De ce esti absolut sigur a ca aceste simptome pe care tu le enumeri mai sus (ameteli, stari de lesin, greata) iti sunt cauzate de anxietate, o problema PSIHICA si nu te gandesti si la faptul ca ar putea fi de fapt o problema de natura FIZICA?
Se manifesta aceste simptome doar intr-un anume context? De exemplu doar atunci cand trebuie sa intalnesti oameni si sa iei contact cu ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă simți o frica nejustificata când te afli în public, suferi de anxietate socială. Tot la psihiatru se tratează cel mai eficient, psihologii nu sunt medici, psihiatrii în schimb,, sunt!

| Willis a răspuns:

Găsește-ți ceva de făcut. Ceva ce ți-ar place.
Sau ceva lejer, vânzătoare, etc.
Și vei uita de problemele enumerate mai sus

Răspuns utilizator avertizat
| Alinaintreaba059 a răspuns:

Hey, te inteleg cu respiratia greoaie si cu ametelile. Ai fost la medic mai intai ca sa excluzi vreo boala sau ceva. Sau iei medicamente? In legatura cu respiratia grea, incearca sa te calmezi. Spune ti ca esti bine, spune o Rugăciune, totul va fi ok. Acum cateva ore am pus si eu o intrebare, dar nu mi-am dat seama ca de fapt ma panicasem. Bafta. Apropo daca mai ai intrebari, putem vb in privat. Toate cele bune

| Valeennavoleena65 explică (pentru Alinaintreaba059):

Am luat un timp pastile dar îmi făceau rău şi le-am întrerupt. Cand aud un zgomot mai tare repede mă panichez şi nu mai pot respira, mă uit într-un colț pana mă dor ochii, mulțumesc pentru răspuns, aş vrea mult să vorbim în privat