| iMuzic a întrebat:

De ce cand stau in curent sau bate un pic vantul rece ma simt naspa, ma doare gatul si cand stau in caldura mi-e bine, nu am nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Cand inspiri aerul rece simti usturime? Se poate sa ai amigdalele usor inflamate sau chiar faringele/laringele. Stai frumusel in casa si doctoriceste-te cu miere, vitamina C, multa lamaie, ceaiuri, tablete de supt echinacea cu propolis, se gasesc la orice farmacie.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă ești sensibil la rece și corpul tău nu este adaptat la rece.
Ca să îl educi, se numește călire.
Mai întâi, cu prosop înmuiat în apă rece, te ștergi pe mâini și pe picioare.
Apoi duș alternat, cald, rece, cald, rece. Se termină cu rece.
Apoi te freci bine cu prosopul să ameliorezi circulația sub piele.

| PuyaTimonel a răspuns:

Esti sensibil la rece.