| anonim_4396 a întrebat:

De ce cascam? Care e cauza biologica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cascatul este un act pe care nu il putem controla, care se manifesta prin deschiderea larga a gurii. El permite o inspiratie profunda si o expiratie pe masura, fiind legat de oboseala, de nevoia de somn sau de lipsa de activitate

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Explicatia stiintifica, de ce cascam este ca atunci cand se produce hipooxidare a creierului, dupa un efort fizic, sau o zi lunga, nedormita, se produce un act involuntar, fiziologic, cel de a casca, prin care se reoxigeneaza creierului.

| Dozer a răspuns:

Nu s-a descoperit inca cauza pentru care cascam. A fost o teorie conform careia, oamenii casca atunci cand au nevoie de un plus de oxigen, insa a fost desfiintata.

| tynauby a răspuns:

Cascatul este o actiune involuntara, precum clipitul. In momentul in care gura se deschide larg inspiri puternic mai mult aer care se duce direct in plamani. Cascatul este considerat unul dintre misterele creierului. Nu pot spune uman deoarece si animalele casca. In schimb, noi cascam prima data in burtica mamei, inainte de a ne naste. Iar dupa primul an de viata cascatul devine contagios.