| Teodora206454 a întrebat:

De ce criterii se tine cont atunci cand se intocmeste o lista de asteptare pentru transplant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista criterii pentru intocmirea unei liste de asteptare. Pacientii sunt doar pacienti --- nu conteaza numele sau renumele lor!

Criteriile apar atunci cand sunt selectati din acea lista in vederea transplantului. Respectivele criterii de selectie fac referire la compatibilitatea cu donatorul si la varsta biologica( nu cea cronologica ) a primitorului de organ.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat despre ce transplant discutăm!

Vezi detalii despre criteriile de includere pe listele de transplant cardiac şi hepatic la linkul :
* cardiac - http://www.cardiologie.ro/......GASPAR.pdf

* hepatic - http://www.gastrotm.ro/curs/ficat.transplant.ro.pdf

Toate cele bune.