| InTheAir a întrebat:

De ce difera pretul unui medicament in acelasi lant de farmacii? In ideea in care il cumperi de la farmacia X cu un pret, si tot de la farmacia X, dar din alta locatie, e mai scump / ieftin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vioreld a răspuns:

Iti explic exact cum sta treaba.
Medicamentul x iese cu un pret de 10 lei. Distribuitorul il aduce la farmacii cu pretul de 12 lei (acesta este pretul cu care il ia farmacia respectiva), apoi farmacia mai adauga cativa lei ...profitul lor. Atentie : Farmacia poate adauga la pret pana la 200%. Adica daca un medicament le vine cu 12 lei, ei il pot vinde cu un pret maxim de 24 lei.

| gyzzard a răspuns (pentru vioreld):

Pretul la unele medicamente ajunge sa fie cu daos de 900-1000% fata de pretul de la producator.

2 răspunsuri:
| CherryLove a răspuns:

Pai depinde de locatia unde este amplasata farmacia. Este vorba de chirie. Daca este amplasata in centru sau in orice alta parte unde trec multi oameni e normal ca medicamentele sa fie mai scumpe tongue